Home Aktualitet 1700 jopërfitues nga skema e ndihmës ekonomike, orientohen drejt punësimit

1700 jopërfitues nga skema e ndihmës ekonomike, orientohen drejt punësimit

3 min read
0
215

TIRANË, 3 Mars/ATSH-Arbi Fortuzi/ – Skema e re e ndihmĂ«s ekonomike po jep efektet e para te punĂ«simi, ndĂ«rsa largon rastet abuzive, duke e kthyer kĂ«tĂ« ndihmĂ« pikĂ«risht aty ku i takon, te njerĂ«zit nĂ« nevojĂ«.

Gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, zv. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Adriana Jaku, bëri të ditur se në pesë ditë janë regjistruar 1000 intervista pune, nga persona të cilët janë shpallur jo fitues të ndihmës ekonomike.

“Sistemi i mbĂ«shtetjes sociale i ndihmĂ«s ekonomike shmang abuzivitetin njerĂ«zor, si dhe favorizohen familjet mĂ« tĂ« varfra. ËshtĂ« njĂ« sistem i tĂ«ri i digjitalizuar dhe i projektuar pĂ«r tĂ« fituar familjet nĂ« nevojĂ«”, tha Jaku. Sipas saj, kjo skemĂ« po favorizon punĂ«simin, teksa kemi bashki ku numri i familjeve me ndihmĂ« ekonomike Ă«shtĂ« rritur. “PavarĂ«sisht se nga çfarĂ« diskutohet nĂ« media, ka dhe bashki qĂ« pĂ«rmes skemĂ«s sĂ« re qĂ« kanĂ« pĂ«suar rritje tĂ« numrit tĂ« familjeve pĂ«rfituese krahasuar me dhjetorin e vitit 2017. KĂ«shtu janĂ« Bashkia e Maliqit, SarandĂ«s, Devollit e DivjakĂ«s”, vijoi Zv. Ministrja Jaku. Zv. Ministrja tha se punĂ«simi Ă«shtĂ« fjala e kyçe e kĂ«saj reforme. “FalĂ« kĂ«saj skeme kemi njĂ« shifĂ«r fantastike, 1 700 individĂ« tĂ« familjeve qĂ« nuk kanĂ« pĂ«rfituar nga ndihma ekonomike falĂ« bashkĂ«punimit me ZyrĂ«n e PunĂ«s kanĂ« dhĂ«nĂ« intervista pune, duke dĂ«shmuar pra se kjo skemĂ« po jep efektet e saj, duke motivuar punĂ«simin”, shtoi Jaku./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…