Home Bota AERONAUTIKË – Boeing prodhon njĂ« avion spiun pesĂ« herĂ« mĂ« tĂ« shpejtĂ« se zĂ«ri

AERONAUTIKË – Boeing prodhon njĂ« avion spiun pesĂ« herĂ« mĂ« tĂ« shpejtĂ« se zĂ«ri

1 min read
0
206

FLORIDA, 18 janar /ATSH/ – Gjiganti amerikan i aeronautikĂ«s, “Boeing”, prezantoi disa ditĂ« mĂ« parĂ«, me rastin e ekspozitĂ«s “AIAA SciTech Forum and Exposition”, konceptin e njĂ« avioni tĂ« ri spiun qĂ« mund tĂ« tejkalojĂ« legjendarin “SR-71” tĂ« prodhuar nga konkurenti “Lockheed Martin”, njoftoi faqa e dedikuar pĂ«r teknologjitĂ« e reja “Hdblog.it”.

“Son of Blackbird”, Ă«shtĂ« pseudonimi dhe do tĂ« jetĂ« nĂ« gjendje tĂ« udhĂ«tojĂ« me njĂ« shpejtĂ«si pesĂ« herĂ« mĂ« tĂ« lartĂ« se sa ajo e zĂ«rit, rreth 6 216 kilometra nĂ« orĂ« (duke kaluar shpjetĂ«sinĂ« Mak 5).

Ky projekt frymĂ«zohet nga njĂ« avion eksperimental i prodhuar nga “Boeing”, modeli “X-43”, qĂ« aktualisht mban rekordin si avioni mĂ« i shpejtĂ« nĂ« botĂ«, duke arritur njĂ« shpejtĂ«si prej 11 200 kilometrash nĂ« orĂ«.

Për momentin mendohet që modeli përfundimtar do të shfaqet në fund të vitit 2020./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…