Home Lajme Nga Vendi Aksioni i ujit, familjet në nevojë do të kenë lidhje dhe kontrata falas

Aksioni i ujit, familjet në nevojë do të kenë lidhje dhe kontrata falas

2 min read
0
167

TIRANË, 1 Mars /ATSH/ – Familjet nĂ« nevojĂ« qĂ« nuk kanĂ« aktmarrĂ«veshje me UKT, apo matĂ«s tĂ« ri, do tĂ« subvencionohen nga shteti dhe nuk do tĂ« paguajnĂ« asnjĂ« kosto pĂ«r formalizim, ka deklaruar sot Evis Gjebrea, nĂ«ndrejtore e UKT.

Gjebrea thotë se udhëzimi përcakton qartë se kjo kategori do të subvencionohet nga shteti.

“PĂ«r kĂ«to shtresa nĂ« nevojĂ« do tĂ« verifikohet nĂ«se ka njĂ« kontratĂ« dhe nĂ«se ka njĂ« ujĂ«matĂ«s. NĂ« rastet kur ka mungesa tĂ« kĂ«tyre elementĂ«ve, subvencionohet kontrata e re dhe matĂ«si i ri”, deklaroi Evis Gjebrea pĂ«r Ora News.

Ndërkohë, nga sot, ndaj të gjithë konsumatorëve familjarë që nuk kanë formalizuar lidhjet me ujësjellësin, do të merren masa. Bashkitë janë udhëzuar nga qeveria për verifikimet dhe kontrollet në terren.

“Verifikimi do tĂ« bazohet nĂ« kontrollin nĂ«se Ă«shtĂ« njĂ« konsumator nĂ« ujĂ«sjellĂ«sin e TiranĂ«s apo jo. Ne e kontrollojmĂ« nĂ«se ka njĂ« ujĂ«matĂ«s tĂ« instaluar, verifikohet linja e brendshme e ujĂ«sjellĂ«sit pĂ«r tĂ« parĂ« nĂ«se ka njĂ« lidhje abuzive, njĂ« lidhje tĂ« dyfishtĂ«. TĂ« gjithĂ« kĂ«to elemente, ashtu siç Ă«shtĂ« verifikuar me tĂ« tjerĂ« do tĂ« verifikohen nĂ« rastin e konsumatorit familjar”, u shpreh Gjebrea./i.v/ /r.e/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…