Home Kryesor Ambasada e SHBA: Reforma në drejtësi do të ecë përpara, vetingu duhet të jetë i fortë dhe kuptimplotë

Ambasada e SHBA: Reforma në drejtësi do të ecë përpara, vetingu duhet të jetë i fortë dhe kuptimplotë

2 min read
0
133

TIRANË, 12 Qershor /ATSH/ – Ambasada e Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s nĂ« TiranĂ« ka theksuar me anĂ« tĂ« njĂ« njoftimi pĂ«r shtyp pse mbĂ«shtet deklaratat nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« reformĂ«s nĂ« drejtĂ«si nga udhĂ«heqĂ«sit e tri partive politike mĂ« tĂ« mĂ«dha nĂ« vend.

“Ata kanĂ« tĂ« drejtĂ« kur thonĂ« se reforma nĂ« drejtĂ«si do tĂ« ecĂ« pĂ«rpara, por populli shqiptar duhet tĂ« shqetĂ«sohet nga pĂ«rpjekjet pĂ«r tĂ« dobĂ«suar reformĂ«n, pĂ«r tĂ« mbrojtur gjykatĂ«s dhe prokurorĂ« tĂ« korruptuar, pĂ«rfshirĂ« ata qĂ« kanĂ« lidhje me krimin e organizuar”, nĂ«nvizon ambasada e SHBA.

Vetingu, vijon ambasada amerikane, “duhet tĂ« jetĂ« i fortĂ« dhe kuptimplotĂ«, sepse elementĂ«t kryesorĂ« anti-korrupsion tĂ« reformĂ«s, pĂ«rfshirĂ« SPAK-un dhe BKH-nĂ«, varen nga gjykatĂ«s dhe prokurorĂ« tĂ« ndershĂ«m”.

“Ne nxisim GjykatĂ«n Kushtetuese qĂ« tĂ« shqyrtojĂ« ankesat nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« hapur dhe transparente, duke u mbĂ«shtetur nĂ« rekomandimet e Komisionit tĂ« Venecias. Ne pĂ«rgĂ«zojmĂ« qytetarĂ«t shqiptarĂ«, shoqĂ«rinĂ« civile dhe median e pavarur, qĂ« vazhdojnĂ« tĂ« jenĂ« syhapur qĂ« njerĂ«zit e korruptuar tĂ« mos ua vjedhin demokracinĂ« e tyre”, thuhet nĂ« njoftimin e AmbasadĂ«s sĂ« SHBA. /gj.m/f.n/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gjergji Mima
Load More In Kryesor
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…