Home Bota ANALIZË – NjĂ« vit nga politika e jashtme e presidencĂ«s Trump

ANALIZË – NjĂ« vit nga politika e jashtme e presidencĂ«s Trump

10 min read
0
184

UASHINGTON, 19 janar /ATSH-AFP/ – Ai mbĂ«rriti nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ« me premtimin “Amerika e para”.

NjĂ« vit dhe disa vendime spektakolare mĂ« pas, Donald Trump konfirmoi vullnetin pĂ«r t’i kthyer shpinĂ«n multilaterizmit nĂ« skenĂ«n ndĂ«rkombĂ«tare.

Në përfundim të vitit të parë të mandatit të presidentit amerikan, imazhi i tij në botë është më i keq se kurrë më parë krahasuar me dy paraardhësit, Barack Obama dhe George W. Bush, sipas një sondazhi të Gallup publikuar dje.

Vetëm 30% për qind e personave të pyetur në 134 vende miratojnë veprimin e miliarderit republikan.

Dhe më të ashprit ndodhen tek aleatët tradiacionalë të SHBA-së, në Evropën Perëndimore, në Kanada dhe në Meksikë.

“Aleanca tĂ« shumta tĂ« konsideruara si njĂ« “forcĂ« e madhe” nga administrata Trump janĂ« nĂ« fakt kĂ«rcĂ«nime”, komenton instituti.

Për James Lindsay, nga Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë, disa prej aleatëve më të afërt të Amerikës, tremben për fundin e epokës ku SHBA-ja ushtronte një lidership botëror.

“NĂ«se ky Ă«shtĂ« rasti, pasojat rrezikojnĂ« tĂ« jenĂ« tĂ« tmerrshme”, shkruan ai.

“Ka njĂ« problem me evropianĂ«t, por pjesa tjetĂ«r e botĂ«s nuk Ă«shtĂ« tronditur”, thekson Jim Jeffrey, studiues nĂ« “Washington Institute” dhe ish-diplomat nĂ« administratĂ«n republikane.

“Trump nuk ka bĂ«rĂ« shumĂ« dĂ«me nĂ« rendin ndĂ«rkombĂ«tar deri tani”, theksoi ai duke pĂ«rshĂ«ndetur strategjinĂ« mbi KorenĂ« e Veriut, Iranin dhe SirinĂ«.

-Turi botëror i diplomacisë në epokën Trump. Marrëveshjet ndërkombëtare: doktrina e tërheqjes-

SHBA-ja njoftoi në muajin qershor tërheqjen e saj nga marrëveshja e Parisit për klimën, që bie në kundërshtim, sipas Donald Trump me interesat ekonomike amerikane, edhe pse konkretisht kjo do të jetë e mundur vetëm në fund të mandatit të tij.

Presidenti francez, Emmanuel Macron kërkon ta bindë të kthehet pas dhe marrëdhënie më të mira mes tyre.

Por, Uashingtoni u ka mbyllur gjithashtu portĂ«n disa marrĂ«veshjeve tĂ« tjera apo organizatave shumĂ«kombĂ«she: traktatit tĂ« tregtisĂ« sĂ« lirĂ« Azi-PaqĂ«sor, UNESCO-s, Paktit botĂ«ror pĂ«r migracionin… Kjo Ă«shtĂ« doktrina e tĂ«rheqjes”, thuhet nĂ« mesin e republikanĂ«ve.

– Irani i vetĂ«m kundĂ«r tĂ« gjithĂ«ve –

Presidenti Trump ka kërcënuar gjithashtu se do të tërhiqet nga marrëveshja e vitit 2015 që synon të pengojë Teheranin të ketë armë bërthamore, ende mbështetur nga nënshkruesit e tjerë (Iran, Kinë, Rusi, Francë, Britani e Madhe, Gjermani).

Ai u dha kohë deri në pranverë evropianë për ta ndihmuar të luftojë aktivitetet destabilizuese të Iranit, pavarësisht dështimit për të kaluar nga fjalët në vepra.

– Jeruzalemi ngjarje e paparashikuar –

Tjetër vendim i njëanshëm, tjetër pakënaqësi botërore: Donald Trump njohu në fillim të muajit dhjetor Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Nëse Izraeli e përshëndet, palestinezët nuk qetësohen dhe e përjashtojnë tashmë Uashingtonin nga çdo rol ndërmjetësuesi në procesin e paqes, që presidenti amerikan kërkon ta rifillojë, por që është në fazën më të vështirë se kurrë.

– Koreja e Veriut: strategjia shumĂ«kombĂ«she, stili shumĂ« personal –

Përballë ambicieve bërthamore koreano-veriore, sfida kryesore ndërkombëtare në sytë e Uashingtonit, strategjia është krejt ndryshe, të bindë botën për të shtyrë Phenianin për dialog nëpërmjet sanskioneve të ashpra. Me një sukses të sigurt, Kina dhe Rusia kanë votuar rezolutat e fundit të OKB-së.

Kërcënuar për luftë tregtare nga kandidati Trump, Pekini është përshëndetur tashmë përpjekjet e tij nga presidenti.

– Rusi paqe e pamundur –

Donald Trump dhe Vladimir Putin shpresonin për përmirësimin e marrëdhënieve SHBA-Rusi. Por hetimi mbi dyshimet për bashkëpunim mes ekipit të fushatës së republikanit dhe Kremlinit e bën çdo afrim të pamundur. Rezultati: marrëdhëniet gjithnjë e më të ftohta.

– Siri fitore kundĂ«r Shtetit Islamik –

Në Siri dhe në Irak, administrata Trump ka vijuar dhe rritur, thekson ajo, luftën kundër grupit të Shtetit Islamik, deri në fitore. Dhe tashmë? Akuzuar për mospasjen e asnjë vizioni, tashmë që regjimi i Damaskut, mbështetur nga Irani dhe Rusia, ka ndikuar ndaj opozitarëve, Uashingtoni ka hartuar një strategji: prani ushtarake afatgjatë në Siri për të shmangur çdo rikthim të xhihadistëve.

– LondĂ«r pabesi nĂ« marrĂ«dhĂ«nien speciale –

A ka përjetuar SHBA-ja marrëdhënie speciale me Britaninë e Madhe? Jo, thekson Uashingtoni. Por, ajo vuan. I kritikuar nga kryeministrja britanike për shpërndarjen në Twitter të videove anti-islam nga një grup i vogël britanik i ekstremit të djathtë, presidenti amerikan iu kundërpërgjigj ashpër Theresa Mayt në fund të nëntorit në Twitter.

– Meksika –

Donald Trump premtoi njĂ« mur kunder migrantĂ«ve dhe kriminelĂ«ve nĂ« kufirin me MeksikĂ«n dhe ai nuk heq dorĂ«. Por, Meksika refuzon dhe nuk ka si qĂ«llim tĂ« paguajĂ« ndĂ«rtimin e tij, ndĂ«rkohĂ« qĂ« kĂ«shilltari mĂ« i afĂ«rt amerikan Ă«shtĂ« shprehur, sipas “New York Times”, se ky i fundit nuk ishte mjaftueshĂ«m i informuar, kur ka bĂ«rĂ« premtimin./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…