Home Bota ANKARA – Canikli: Turqia do tĂ« sulmojĂ« enklavĂ«n kurde tĂ« Afrines

ANKARA – Canikli: Turqia do tĂ« sulmojĂ« enklavĂ«n kurde tĂ« Afrines

2 min read
0
150

STAMBOLL, 19 janar /ATSH-AFP/ – Ministri turk i Mbrojtjes, Nurettin Canikli konfirmoi sot se Turqia do tĂ« ndĂ«rmerrte njĂ« ofensivĂ« kundĂ«r enklavĂ«s kurde tĂ« Afrines, nĂ« veri tĂ« SirisĂ«, qĂ« artileria e AnkarasĂ« bombardon qĂ« prej disa ditĂ«ve.

“Ky operacion do tĂ« ndĂ«rmerret”, theksoi ministri turk i Mbrojtjes, Nurettin Canikli nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r stacionin televiziv A Haber.

“Rrjetet dhe elementĂ«t terroristĂ« nĂ« veri tĂ« SirisĂ« do tĂ« eliminohen. Nuk ka zgjidhje tĂ« tjera”, theksoi ai.

“Operacioni ‘de facto’ fillon”, shtoi Canikli duke iu referuar goditjeve tĂ« artilerisĂ« qĂ« ka ndĂ«rmarrĂ« ushtria turke qĂ« prej disa ditĂ«ve kundĂ«r pozicioneve kurde nĂ« Siri.

Këto deklarata ndodhën ndërkohë që Turqia ka kritikuar ashpër projektin e njoftuar të dielën nga koalicioni ndërkombëtar anti-xhihadist i drejtuar nga SHBA-ja, për krijimin e një force kufitare prej 30 000 trupash në veri të Sirisë.

Kjo e fundit do të përbëhet nga elementët e Forcave Demokratike siriane (FDS), një aleancë e luftëtarëve kurdë dhe arabë të dominuar nga Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), një ushtri kurde e konsideruar si terroriste nga Ankaraja./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…