Home Bota ARKEOLOGJI – Vera mĂ« e vjetĂ«r nĂ« Itali… 6 000 vjeçare!

ARKEOLOGJI – Vera mĂ« e vjetĂ«r nĂ« Itali… 6 000 vjeçare!

2 min read
0
186

ROMË, 29 gusht /ATSH-ANSA/ – Vera italiane mĂ« antike nĂ« botĂ« ka afĂ«rsisht 6 000 vite. Mbetjet e saj janĂ« gjetur nĂ« njĂ« qyp tĂ« madh tĂ« EpokĂ«s sĂ« Bakrit tĂ« zbuluar nĂ« njĂ« gropĂ« pranĂ« qytetit tĂ« Agrigento nga njĂ« grup ndĂ«rkombĂ«tar studiuesish tĂ« koordinuar nga arkeologu Davide Tanasi i universitetit tĂ« Floridas Jugore, nĂ« tĂ« cilĂ«n morrĂ«n pjesĂ« edhe KĂ«shilli KombĂ«tar i KĂ«rkimit (CNR(, Universiteti i Katanias dhe ekspertĂ«t e Inspektimit tĂ« tĂ« Mirave Kulturore tĂ« Agrigento.

Zbulimi, i publikuar nĂ« revistĂ«n shkencore “Microchemical Journal”, tregon se vreshtaria dhe prodhimi i verĂ«s nĂ« Itali nuk ka filluar nĂ« EpokĂ«n e Bronxit, sikurse mendohej deri tani, por mĂ« shumĂ« se 2 000  vite mĂ« parĂ«.

Këtë e kanë konfirmuar mbetjet kimike të mbetura në një qyp të gjetur në një gropë të Malit Kronio dhe që përkon me fillimin e mijëvjeçarit të IV para Krishtit.

Aktualisht studiuesit po përpiqen të kuptojnë nëse kjo verë antike italiane ka qenë e kuqe apo e bardhë./ /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…