Home Aktualitet Arrestohen 4 punonjës të policisë kufitare për korrupsion dhe kontrabandë

Arrestohen 4 punonjës të policisë kufitare për korrupsion dhe kontrabandë

2 min read
0
144

TIRANË, 22 Janar/ATSH/-. ShĂ«rbimi pĂ«r Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) finalizoi sot operacionin “Trebishti”, nĂ« tĂ« cilin u arrestuan 4 punonjĂ«s tĂ« PolicisĂ« Kufitare nĂ« Trebisht tĂ« DibrĂ«s pĂ«r veprat penale “Korrupsion pasiv, tĂ« personave qĂ« ushtrojnĂ« funksione publike”, “ShpĂ«rdorim detyre” dhe “KontrabandĂ« me mallra tĂ« tjerĂ«â€.

Ata janë: Sulejman Xheleshi, Përgjegjës i PKK Trebisht;  Shehat Kazani, me detyrë trup shërbimi në PPK Bllatë;  Sulejman Islami, me detyrë trup shërbimi në PPK Bllatë;  Vinar Seitaj, trup shërbimi në Kom e Policisë Burrel, më herët trup shërbimi në PKK Trebisht.

Hetimi nga strukturat e SHÇBA, nisur mbi bazĂ«n e informacioneve tĂ« siguruara, zgjatĂ«n rreth 3 muaj dhe u ndoqĂ«n me metoda speciale. 4 punonjĂ«sit e PolicisĂ« Kufitare, nĂ« bashkĂ«punim me njĂ«ri-tjetrin, dyshohet se kanĂ« favorizuar disa biznese dhe shtetas pĂ«r tĂ« shmangur detyrimet doganore, nĂ« kĂ«mbim tĂ« shumave qĂ« shkonin deri nĂ« 100 mijĂ« lekĂ«.

SHÇBA fton qytetarĂ«t dhe mediat tĂ« denoncojnĂ« çdo rast paligjshmĂ«rie tĂ« konstatuar apo korrupsioni, ku janĂ« tĂ« implikuar punonjĂ«s tĂ« PolicisĂ«, nĂ« numrin falas 0800 90 90 ose tĂ« shkruajnĂ« nĂ« adresĂ«n [email protected] /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Energjia dhe turizmi, sektorë me interes për investitorët italianë

TIRANE, 4 Mars/ATSH/- ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« ndĂ«r vendet e rajonit qĂ« pĂ«r arsye tĂ« ndryshme histo…