Home Bota ATHINË – Cipras rikompozon qeverinĂ« greke

ATHINË – Cipras rikompozon qeverinĂ« greke

1 min read
0
199

ATHINË, 1 mars /ATSH-ANA-MPA/ – Kryeministri grek, Aleksis Cipras riformatoi qeverinĂ«, pas dorĂ«heqjeve tĂ« ministrave Dimitris Papadimitriou dhe Rania Antonopoulou.

Ministri i Shtetit dhe njëkohësisht zëdhënësi i qeverisë, Dimitris Tzanakopoulos njoftoi caktimin e Yiannis Dragasakis në postin e ministrit të Ekonomisë dhe të Zhvillimit, në vend të Dimitris Papadimitriou, dhe zëvendësimin e Yiannis Mouzalas me Dimitris Vitsas si ministrin e Politikave të Migracionit.

Ndryshimet e tjera në kabinetin qeveritar janë si më poshtë:

– Ish-lideri i sĂ« MajtĂ«s Demokrate, Fotis Kouvelis merr postin e zĂ«vendĂ«sministrit tĂ« Mbrojtjes.

– Meropi Tzoufi merr postin e zĂ«vendĂ«sministres sĂ« Arsimit.

– Thanasis Iliopoulos merr postin e zĂ«vendĂ«sministrit tĂ« PunĂ«s.

– Konstantinos Stratis merr postin e zĂ«vendĂ«ministrit tĂ« KulturĂ«s dhe Sportit./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…