Home Bota AUSTRI – Vjena padit projektin bĂ«rthamor ruso-hungarez

AUSTRI – Vjena padit projektin bĂ«rthamor ruso-hungarez

1 min read
0
202

VJENË, 22 shkurt /ATSH-AFP/ – Austria njoftoi sot se ka depozituar njĂ« padi kundĂ«r miratimit tĂ« dhĂ«nĂ« nga Brukseli pĂ«r ndĂ«rtimin nga Hungaria tĂ« dy reaktorĂ«ve tĂ« rinj bĂ«rthamorĂ« tĂ« financuar nĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe nga Rusia.

“Padia u dorĂ«zua sot pranĂ« GjykatĂ«s sĂ« Bashkimit Evropian”, theksoi Ministria austriake e Mjedisit.

Ministria ka njoftuar se do t’i shkojĂ« deri nĂ« fund kĂ«saj procedure tĂ« filluar nga qeveria a mĂ«parshme, ndĂ«rsa kundĂ«rvĂ«nia ndaj energjisĂ« bĂ«rthamore gjen njĂ« mbĂ«shtetje tĂ« gjerĂ« Austri.

Kjo padi godet ndĂ«rtimin e dy reaktorĂ«ve tĂ« rinj prej 1 200 megavatĂ«sh secili nĂ« centralin “Paks”, pranĂ« Budapestit, njĂ« projekt me vlerĂ« 12,5 miliardĂ« eurosh i miratuar nĂ« janar 2014 nga Hungaria dhe Rusia.

Moska do të financojë projektin në vlerën 10 miliardë euro nëpërmjet një huaje për Hungarinë./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…