Home Lajme Nga Vendi “Baba Marta” bullgare ka bĂ«rĂ« bashkĂ« politikĂ«n dhe diplomacinĂ« nĂ« ShqipĂ«ri

“Baba Marta” bullgare ka bĂ«rĂ« bashkĂ« politikĂ«n dhe diplomacinĂ« nĂ« ShqipĂ«ri

5 min read
0
216

TIRANË, 1 Mars /ATSH- I. Vata/ – NĂ« njĂ« ceremoni tĂ« veçantĂ«, ambasada e BullgarisĂ« nĂ« ShqipĂ«ri me ftesĂ« tĂ« zĂ«vendĂ«s ambasadores, Adela Pashkova, ka organizuar njĂ« pritje me rastin e DitĂ«s sĂ« Çlirimit tĂ« BullgarisĂ« nĂ« ambientet e hotel “MAK TIRANA”.
Pritja e ambasada e BullgarisĂ« nĂ« ShqipĂ«ri pĂ«rkoi nĂ« njĂ« ditĂ« tĂ« vecantĂ« pĂ«r Bullgarin, pasi 1 marsi Ă«shtĂ« edhe dita e “Baba Marta”, e njohur ndryshe si dita e verĂ«s.
Në pritje të ceremonisë shfaqeshin ngjyrat e festës, kuq e bardh të kostumeve tradicionale të Bullgarisë, që simbolizonin ngjyrat e festës së pranverës, ndërsa zv/ambasadorja Adela Pashkova ishte mikpritësja.
Në ceremoni merrnin pjesë përfaqësues të lartë të politikës, liderë të partive politike, deputetë dhe përfaqësues të diplomacisë së akredituar në Tiranë.
Dita “Baba Marta” Ă«shtĂ« njĂ« festĂ« tradicionale nĂ« Bullgari mĂ« 1 mars dhe u festua sot me njĂ« ceremoni festive nĂ« TiranĂ«, me rastin e ditĂ«s sĂ« çlirimit tĂ« BullgarisĂ«, ku mungonte ceremonia zyrtare, por shpĂ«rndahej nĂ« mĂ«nyrĂ« simbolike amuleta e perit me ngjyra tĂ« kuqe dhe tĂ« bardhĂ« nĂ« shenjĂ« tĂ« lulĂ«zimit, paqes dhe harmonisĂ«.
Legjenda thotë se peri qëndron në kyçin e dorës, derisa të shihet një lejlek apo një pemë lulëzimi, që simbolizojnë ardhjen e pranverës, motit të ngrohtë dhe mirëqenies.
Zakonisht amuleta është në formën e një peri të përdredhur në dorë, e bërë nga kombinimi i fijeve të kuqe dhe të bardha.
Ekzistojnë teori të ndryshme, sugjerime dhe madje edhe disa legjenda që përfshijnë figura të vërteta historike rreth simbolikës të ngjyrave: e kuqe dhe e bardhë.
Në mars, këto amuleta, të vëna rreth kyçit të dorës dhe në veshjen e tyre, mund të shihen pothuajse kudo në Bullgari dhe në rajonet fqinje, por sot ishin të pranishme edhe në Tiranë.
Duke qenĂ« njĂ« ritual thjesht pagan nga origjina, Dita e “Baba Marta” Ă«shtĂ« njĂ« nga traditat mĂ« tĂ« vjetra tĂ« vazhdueshme nĂ« EuropĂ«n e krishterĂ«.
Kjo traditë është një pjesë e rëndësishme e kulturës së Bullgarisë dhe ka një traditë të ngjashme në Republikën e Maqedonisë, si dhe në Greqi, Shqipëri, Rumani dhe Moldavi.
Tradita është e lidhur me historinë e lashtë pagane të Gadishullit Ballkanik dhe të gjitha kultet bujqësore e të natyrës.

Në Shqipëri, festa pagane festohet me 14 mars dhe kryesisht në Shqipërinë e mesme, por edhe në Jug e Veri dhe ritualet ndryshojnë nga njëra trevë në tjetrën, por kanë të përbashkët lulëzimin e jetës, ashtu siç e solli dhe kjo ditë e veçantë bullgare ne Tiranë, nga Ambasada e Bullgarisë në Shqipëri. /R.E/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…