Home Kryesor Basha: Front të përbashkët kundër krimit, mazhoranca sulmon opozitën jo krimin

Basha: Front të përbashkët kundër krimit, mazhoranca sulmon opozitën jo krimin

5 min read
0
99

TIRANË, 13 Tetor /ATSH- I. Vata/ – Kryetari i PartisĂ« Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi sot nĂ« Kuvend se mazhoranca sulmon opozitĂ«n dhe jo krimin dhe se duhet njĂ« front i pĂ«rbashkĂ«t kundĂ«r krimit tĂ« organizuar.

Basha, duke folur sot nĂ« foltoren e Kuvendit akuzoi mazhorancĂ«n se e ka shĂ«ndĂ«rruar partinĂ« nĂ« njĂ« banĂ«dĂ« kriminelĂ«sh.“Ne s’kemi asnjĂ« dyshim se nuk luftoni krimin e organizuar, sepse ju jeni vetĂ« krimi i organizuar”, tha Basha.

“Ne dhe gjithĂ« shqiptarĂ«t duhet tĂ« gjejmĂ« rrugĂ«n e shpĂ«timit. Vota e qershorit u dhunua, u ble dhe pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« pas 27 vitesh Ă«shtĂ« rekomanimi i OSBE/ ODIR-it. KĂ«to fakte pĂ«rbĂ«jnĂ« atĂ« qĂ« e di çdo shqiptar, qĂ« me 25 qeshor u krye njĂ« atentat ndaj demokracisĂ«. Demokracia Ă«shtĂ« komplekse pĂ«rsa i pĂ«rket kufizimeve tĂ« pushteteve, por nĂ« themel Ă«shtĂ« vota e lirĂ«. Por, kur vota blihet, qeveria Ă«shtĂ« e shitur dhe kur votat merren nĂ«pĂ«rmjet kriminelĂ«ve, qeveria nuk u takon qytetarĂ«ve, por kriminelve”, tha Basha.

Ai solli nĂ« vĂ«mĂ«ndje ngjarjet nĂ« Elbasan, nĂ« Lushnje dhe tha se “Thelbi i kĂ«tij problem Ă«shtë  bashkĂ«punimi i politikĂ«s me krimin”. MĂ« tej, Basha pohoi se njerĂ«zit vriten nĂ« mes tĂ« sheshit dhe nĂ« sallĂ«n e Kuvendit nuk thuhet asnjĂ« fjalĂ« pĂ«r tritolin dhe vrasjet e qytetarĂ«ve. “KĂ«to banda i kanĂ« lĂ«nĂ« gjurmĂ«t e tyre nĂ« Lushnje dhe nĂ« tĂ« gjithĂ« ShqipĂ«rine. ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« kthyer prapa, pasi nĂ« vend qĂ« tĂ« kishte nĂ« temĂ« tĂ« ditĂ«s gjendjen ekonomike, ka si temĂ« zgjedhjet e lira dhe krimin e organizuar”, tha ai.

Basha bĂ«ri nje ekspoze ekonomike, duke theksuar se gjendaj Ă«shte e vĂ«shtirĂ«. “31 % e qytetarĂ«ve nuk paguajnĂ« faturat e dritatave dhe te ujit. 30% nuk pĂ«rballojnĂ« blerjen e ushqimit bazĂ«. Ky vend do te shkoje drejt greminĂ«s, sepse kjo qeveri po rrit taksat edhe tĂ« biznesit tĂ« vogĂ«l”, tha ai.

KĂ«to ditĂ«, kĂ«to javĂ«, çeshtja kryesore nĂ« ShqipĂ«ri Ă«shtĂ« vota e lirĂ« dhe krimi i organizuar, theksoi Basha, duke vijuar se “NdĂ«rsa Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia po ecin para pĂ«r integrimin, nĂ« kohĂ«n qĂ« rajoni po ecĂ«n para, ne bĂ«jmĂ« hapa prapa dhe bota po na izolon politikisht dhe ekonomikisht dhe pĂ«rgjegjĂ«sia Ă«shtĂ« e njĂ« njeriu, sepse Ă«shtĂ« ai qĂ« pĂ«rpiqet tĂ« pengojĂ« integrimin e ShqipĂ«risĂ« nĂ« BE. NĂ« kĂ«to kushte, ka filluar njĂ« kurs tjetĂ«r sa dinak dhe kriminal, ku pĂ«rpiqet tĂ« bĂ«jĂ« shqiptarĂ«t tĂ« urrejnĂ« EuropĂ«n”. “Duhet tĂ« rreshtohemi nĂ« njĂ« front tĂ« bashkuar kundĂ«r krimit”, theksoi Basha. /a.ke/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

  • ParatĂ« e krimit po futen nĂ« ekonominĂ« shqiptare

    TIRANË, 3 Mars /ATSH- I. Vata/ – Krimi ka marrĂ« pĂ«rmasa nĂ« ShqipĂ«ri dhe paratĂ« e kri…
Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Kryesor
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…