Home Aktualitet Bashkëpunim me UNICEF në mbështetje të reformave integruese

Bashkëpunim me UNICEF në mbështetje të reformave integruese

8 min read
0
179

TIRANË, 3 Mars/ATSH/.- ShqipĂ«ria vlerĂ«son bashkĂ«punimin me UNICEF nĂ« mbĂ«shtetjen e reformave tĂ« gjithanshme drejt integrimit nĂ« Bashkimin Europian, deklaroi kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi nĂ« takimin me Afshan Khan, DrejtoreshĂ« rajonale pĂ«r EvropĂ«n dhe AzinĂ« Qendrore nĂ« UNICEF.

NĂ« vijim tĂ« vizitĂ«s sĂ« tij nĂ« GjenevĂ« tĂ« ZvicrĂ«s, Ruçi u prit nĂ« njĂ« takim nga Khan, ku vlerĂ«soi faktin qĂ« ekipi i OKB-sĂ« nĂ« ShqipĂ«ri vepron sipas konceptit “NjĂ« OKB”, njĂ« model qĂ« ShqipĂ«ria e ka mbĂ«shtetur dhe vazhdon tĂ« mbĂ«shtesĂ«, si njĂ« mĂ«nyrĂ« mĂ« efikase pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« ndihmĂ«n e OKB-sĂ« mĂ« efektive. Ai shprehu besimin se projektet qĂ« po zbatohen nĂ«n “NjĂ« OKB” do tĂ« pĂ«rmbushin prioritetet e vendit, tĂ« pĂ«rfshira nĂ« programin e qeverisĂ« shqiptare dhe StrategjisĂ« KombĂ«tare pĂ«r Zhvillim dhe Integrim 2015-2020.

Kryetari i Kuvendit nënvizoi mbështetjen për Zyrën e UNICEF-it në Tiranë si edhe për të zgjeruar më tej bashkëpunimin ekzistues dhe avancimin e synimeve të përbashkëta dhe programeve të bashkëpunimit midis qeverisë së Shqipërisë dhe UNICEF-it.

“ShqipĂ«ria, si njĂ« vend kandidat pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« BE, Ă«shtĂ« shumĂ« e interesuar qĂ« programet e bashkĂ«punimit me UNICEF tĂ« jenĂ« tĂ«rĂ«sisht tĂ« pajtueshme dhe pjesĂ« e strategjisĂ« sĂ« zhvillimit tĂ« qeverisĂ« shqiptare, nĂ« mbĂ«shtetjen e reformave tĂ« gjithanshme tĂ« ShqipĂ«risĂ« drejt integrimit nĂ« BE. NĂ« fakt, dokumenti i Programit tĂ« Kombeve tĂ« OKB-sĂ« Ă«shtĂ« plotĂ«sisht nĂ« pĂ«rputhje me prioritetet shqiptare pĂ«r tĂ« forcuar qeverisjen pĂ«r barazi sociale”, tha Ruçi.

Ai theksoi se “ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« mes shteteve qĂ« janĂ« tĂ« pĂ«rkushtuara pĂ«r tĂ« mbrojtur dhe promovuar tĂ« gjitha tĂ« drejtat e njeriut dhe mbĂ«shtet integrimin e dimensionit tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut nĂ« axhendĂ«n e Kombeve tĂ« Bashkuara dhe KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s. “Mbrojtja dhe nxitja e tĂ« drejtave tĂ« njeriut Ă«shtĂ« njĂ« mjet efektiv nĂ« ndĂ«rveprimet diplomatike brenda organizatave ndĂ«rkombĂ«tare dhe nĂ« krijimin e njĂ« imazhi pozitiv pĂ«r vendin. Ne theksojmĂ« angazhimin e institucioneve shqiptare pĂ«r pĂ«rmirĂ«simin e vazhdueshĂ«m tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut nĂ« pĂ«rputhje me detyrimet ndĂ«rkombĂ«tare. Si anĂ«tar i KĂ«shillit pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut pĂ«r periudhĂ«n 2015-2017, ShqipĂ«ria ka kontribuar nĂ« mĂ«nyrĂ« aktive nĂ« diskutimet pĂ«r mbrojtjen dhe promovimin e tĂ« drejtave tĂ« njeriut, veçanĂ«risht nĂ« vendet ku shkelen tĂ« drejtat e njeriut”, tha ndĂ«r tĂ« tjera Ruçi.

Një pikë tjetër e takimit ishte edhe zhvillimi i politikave për arsimimin e fëmijëve, ku Ruçi u shpreh se Shqipëria miratoi në janar 2016 strategjinë e Zhvillimit të Arsimit Parauniversitar, i cili synon arsimim më të mirë, përmirësim të kurrikulave dhe kushte më të mira të shkollimit. Këshilli Kombëtar për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve po kontribuon në forcimin e sistemit të mbrojtjes së fëmijëve dhe ka përcaktuar udhëzime të reja të strategjisë për Planin e ri të Veprimit për Fëmijët për periudhën 2016-2020.

Ruçi, me rëndësi bashkëpunimi ekonomik në OKB

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi u prit po ashtu në një takim nga Olga Algayerova, Sekretare Ekzekutive e Komisionit Ekonomik të Kombeve të Bashkuara për Evropën (UNECE).

Pasi theksoi rolin e rëndësishëm që ka bashkëpunimi ekonomik në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ruçi e shpreh se, Shqipëria do të rrisë bashkëpunimin në sektorë si bujqësia, transporti, lehtësimet në shkëmbimet tregtare, energjia, statistikat, dhe dixhitalizimi i publikimeve.

Pjesë e takimit ishte edhe çështja e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ku Kryetari i Kuvendit u shpreh se në muajin dhjetor të vitit të kaluar, Kuvendi i Shqipërisë miratoi me unanimitet rezolutën për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm.

Për zbatimin e kësaj rezolute, Ruçi tha se qeveria shqiptare në bashkëpunim me misionin e UN në Tiranë filloi një zbatim gjithëpërfshirës në përputhje me Strategjinë Kombëtare për Zhvillim dhe Integrim 2015-2020 dhe axhendën e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…