Home Bota BERLIN – Pas shumĂ« pĂ«rpjekjesh, Merkel vendos bazat pĂ«r njĂ« mandat tĂ« katĂ«rt

BERLIN – Pas shumĂ« pĂ«rpjekjesh, Merkel vendos bazat pĂ«r njĂ« mandat tĂ« katĂ«rt

2 min read
0
173

BERLIN, 7 shkurt /ATSH-AFP/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel pĂ«rshĂ«ndeti sot perspektivĂ«n pĂ«r njĂ« qeveri tĂ« qendrueshme me socialdemokratĂ«t, njĂ« aleancĂ« qĂ« i ka kushtuar shumĂ« shtrenjt, por qĂ« i ka hapur rrugĂ«n pĂ«r njĂ« mandat tĂ« katĂ«rt.

Kancelarja konservatore, Angela Merkel përshëndeti sot marrëveshjen e koalicionit me socialdemokratët duke theksuar se bota dhe Gjermania e prisnin një qeveri të tillë të qendrueshme për të nxjerrë ekonominë e parë evropiane nga ngërçi katër mujor.

“Jam e bindur se kjo kontratĂ« koalicioni (…) Ă«shtĂ« themeli i qeverisĂ« sĂ« qendrueshme, pĂ«r tĂ« cilin vendi ynĂ« ka nevojĂ« dhe qĂ« shumĂ« nĂ« botĂ« prisnin nga ne”, theksoi Merkel nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi.

PĂ«rballĂ« rezervave tĂ« SPD-sĂ« pĂ«r t’u bashkuar sĂ«rish me Merkel, kristiandemokratĂ«t kanĂ« bĂ«rĂ« disa lĂ«shime. SocialdemokratĂ«t kanĂ« marrĂ« disa ministri, mes tĂ« cilave dhe atĂ« tĂ« Financave.

Kjo shënon një shkëputje me trashëgiminë e më ortodoksit, Wolfgang Schauble, konservator dhe titullar në këtë post përgjatë tetë viteve deri në fund të vitit 2017.

Kjo ministri do t’i jepet Olaf Scholz, kryetari i BashkisĂ« sĂ« qytetit tĂ« dytĂ« tĂ« vendit Hambourg dhe figurĂ« e respektuat brenda SPD-sĂ«./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…