Home Bota BM – Londra kĂ«rkon tĂ« ndryshojĂ« kushtet e qĂ«ndrimit tĂ« qytetarĂ«ve europianĂ« pas Brexit

BM – Londra kĂ«rkon tĂ« ndryshojĂ« kushtet e qĂ«ndrimit tĂ« qytetarĂ«ve europianĂ« pas Brexit

2 min read
0
192

LONDËR, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – Britania e Madhe paraqiti sot masa tĂ« reja pĂ«r shtetasit europianĂ«, tĂ« cilĂ«t do tĂ« vendosen nĂ« territorin e saj gjatĂ« njĂ« periudhe tranzicioni post-Brexit, duke mos u garantuar mĂ« tĂ« gjitha tĂ« drejtat, qĂ« gĂ«zojnĂ« aktualisht.

Qytetarët europianë do të zotërojnë të drejtën për të jetuar, studiuar dhe punuar në Britaninë e Madhe gjatë një periudhe trazicioni gati 21-mujore, menjëherë pas largimit të vendit nga Bashkimi Europian në fund të marsit 2019.

Ashtu si rasti i qytetarëve që kanë ardhur përpara Brexit në Britaninë e Madhe, këta persona dhe të afërmit e tyre mund të sigurojnë një leje qëndrimi të përhershme, pasi të kenë jetuar aty për pesë vjet pa ndërprerje.

Por ndryshe nga situata aktuale, shtetasit europiane që dëshirojnë të qëndrojnë më shumë se tre muaj do të duhet të regjistrohen pranë autoriteteve përkatëse.

Edhe anĂ«tarĂ«t e familjeve tĂ« tyre qĂ« duan tĂ« bashkohen pas tranzicionit nuk do tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga njĂ« status i veçantĂ«. Ata do t’i nĂ«nshtrohen rregullave normale nĂ« BritaninĂ« e Madhe pĂ«r emigracionin, veçanĂ«risht nĂ« kushtet e tĂ« ardhurave./

/v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…