Home Ceshtjet e Mjedisit Breshka fluturuese ose Chelonia Mydas, në rrjetat e peshkatarëve në Gjirin e Vlorës

Breshka fluturuese ose Chelonia Mydas, në rrjetat e peshkatarëve në Gjirin e Vlorës

1 min read
0
139

TIRANË, 29 qershor / ATSH / – Kjo Ă«shtĂ« njĂ«  krijesĂ« e rrallĂ« pĂ«r kĂ«to ujra dhe  ka rĂ«nĂ« nĂ« rrjetat e peshkatarĂ«ve tĂ« VlorĂ«s nĂ« zonĂ«n e Orikumit.

Kjo specie quhet edhe breshkĂ« fluturuese dhe biologĂ«t qĂ« e studiuan e kanĂ« pagĂ«zuar me emrin “Vlora”.  Breshka peshon 10 kilogramĂ« dhe Ă«shtĂ« rreth 20 vjeç.

Por, emri i vërtetë i këtyre breshkave mjaft të rralla është  Chelonia Mydas, jetëgjatësia e të cilave shkon deri ne 100 vite.

Ligji që ndalon gjuetinë me mjete shfarosëse ujore ka bërë që specie të rralla të vizitojnë ujrat e deteve tona.

Vizitorët e rrallë të ujrave tona detare kanë bërë që edhe turistët e vezhgimit të botës nënujore të shtohen. /a.ke/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Ceshtjet e Mjedisit
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…