Home Bota BRUKSEL – BE-ja: Ekziston mundĂ«sia qĂ« tĂ« evitohet njĂ« luftĂ« tregtare me SHBA-nĂ«

BRUKSEL – BE-ja: Ekziston mundĂ«sia qĂ« tĂ« evitohet njĂ« luftĂ« tregtare me SHBA-nĂ«

1 min read
0
74
Zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Jyrki Katainen.

BRUKSEL, 2 mars /ATSH-AFP/ – Ekzsiton mundĂ«sia qĂ« BE-ja tĂ« evitojĂ« njĂ« luftĂ« tregtare me SHBA-nĂ«, qĂ« synon tĂ« taksojĂ« fuqishĂ«m çelikun dhe aluminin, vlerĂ«soi sot zĂ«vendĂ«spresidenti i Komisionit Europian, Jyrki Katainen.

“NjĂ« dritare e vogĂ«l mundĂ«sie mbetet e hapur”, theksoi komisioneri finlandez.

“Presidenti i SHBA-sĂ« ende nuk i ka firmosur kĂ«to propozime. Pra ne shpresojmĂ« se ai do t’i rimendojĂ« kĂ«to qĂ«llime”, shtoi ai.

Donald Trump njoftoi dje synimet e tij për të imponuar javën e ardhshme taksa doganore prej 25% për çelikun dhe 10% për aluminin që importohet në SHBA, me qëllim mbrojtjen e industrisë sidurgjike kombëtare. Por ai nuk ka përcaktuar se cilat vende do të preken./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…