Home Bota BRUKSEL- BE masa konkrete ndaj faqeve të internetit me përmbajtje terroriste

BRUKSEL- BE masa konkrete ndaj faqeve të internetit me përmbajtje terroriste

2 min read
0
177

BRUKSEL, 1 mars /ATSH-DPA / – Komisioni Europian i bĂ«ri thirrje tĂ« martĂ«n kompanive dhe kancelarive europiane qĂ« tĂ« ashpĂ«rsojnĂ« qasjen e tyre ndaj faqeve tĂ« internetit me pĂ«rmbajtje terroriste dhe tĂ« paligjshme, duke rekomanduar marrjen e masave konkrete, por pa prezantuar legjislacionin e gjerĂ« tĂ« BE-sĂ« pĂ«r tĂ« trajtuar kĂ«tĂ« çështje.

Edhe pse gjithnjë e më shumë burimi kryesor i informacioneve për shumë persona është interneti, ekzekutivi i Bashkimit Europian po përpiqet të frenojë përhapjen e propagandës terroriste dhe faqeve me përmbajtje ilegale, duke filluar nga pornografia e fëmijëve deri tek mashtrimet e konsumatorëve.

Rekomandimet përfshijnë dispozita për kompanitë për të mundësuar heqjen e faqeve të internetit me përmbajtje terroriste brenda një ore pas identifikimit të tyre, përmes një procedure më të shpejta, si dhe vendosjen e masave mbrojtëse për lirinë e fjalës dhe mbrojtjen e të dhënave./ /a.i/  a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Atila Ismailaj
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…