Home Bota BRUKSEL – BE: Sllovakia tĂ« japĂ« informacione pĂ«r gazetarin Kuciak

BRUKSEL – BE: Sllovakia tĂ« japĂ« informacione pĂ«r gazetarin Kuciak

3 min read
0
157

BRUKSEL, 1 mars /ATSH-AFP/ – Komisioni Europian u dĂ«rgoi sot njĂ« letĂ«r autoriteteve sllovake, nĂ« kuadĂ«r tĂ« marrjes sĂ« informacioneve mbi dyshimet pĂ«r shpĂ«rdorim tĂ« fondeve europiane,  zbuluar nga gazetari i vrarĂ« sllovak, Jan Kuciak.

“Ne marrim seriozisht çdo dyshim qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me shpĂ«rdorimin apo keqmenaxhimin e fondeve europiane”, konfirmoi Alexander Winterstein, zĂ«dhĂ«nĂ«s i ekzekutivit europian, nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi.

“Sot, ne iu kemi dĂ«rguar njĂ« letĂ«r autoriteteve kompetente tĂ« ngarkuara me pagesat nĂ« Sllovaki pĂ«r t’u kĂ«rkuar informacione pĂ«rsa i pĂ«rket shpĂ«rdorimeve tĂ« mundshme tĂ« fondeve bujqĂ«sore”, shtoi ai.

Sllovakia u trondit pas vrasjes së një gazetari investigativ, Jan Kuciak, i cili po hetonte për një çështje korrupsioni në nivele të larta.

Faqja informative aktuality.sk dhe media të tjera publikuan një version të papërfunduar të artikullit të tij që fliste për marrëdhëniet e dyshimta në botën politike të biznesmenëve italianë të dyshuar për lidhjet me mafian kalabreze, që operonte në lindje të Sllovakisë.

“ItalianĂ«t e lidhur me mafian kanĂ« gjetur njĂ« vatĂ«r tĂ« dytĂ« nĂ« Sllovaki. Ata kanĂ« filluar tĂ« bĂ«jnĂ« biznese, tĂ« marrin subvencione, tĂ« mbledhin fonde europiane, por kryesisht tĂ« vendosin marrĂ«dhĂ«nie me personalitetet politike deri nĂ« qeverinĂ« sllovake”, shkruante Jan Kuciak.

Komisioni theksoi se nuk do të ketë asnjë tolerancë për mashtrimet.

“Ne kĂ«mbĂ«ngulim pĂ«r njĂ« angazhim tĂ« qartĂ« nga shtetet anĂ«tare pĂ«r tĂ« penguar mashtrimin”, konfirmoi sot Winterstein./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…