Home Bota BRUKSEL – MarrĂ«veshje PE-KE-BE pĂ«r reformĂ«n e punĂ«simit brenda unionit

BRUKSEL – MarrĂ«veshje PE-KE-BE pĂ«r reformĂ«n e punĂ«simit brenda unionit

2 min read
0
253

BRUKSEL, 1 mars /ATSH-AFP/ – NegociatorĂ«t e Parlamentit Europian, tĂ« KĂ«shillit qĂ« pĂ«rfaqĂ«son 28 vendet e BE-sĂ« dhe komisionerja europiane pĂ«r Çështjet Sociale njoftuan sot se kishin rĂ«nĂ« dakord pĂ«r reformĂ«n e punĂ«simit tĂ« lirĂ« brenda vendeve tĂ« BE-sĂ«.

“Ne mendojmĂ« se paketa pĂ«r njĂ« marrĂ«veshje qĂ« ne propozojmĂ« Ă«shtĂ« e ekuilibruar”, njoftuan ata nĂ« njĂ« komunikatĂ« duke kapĂ«rcyer njĂ« etapĂ« vendimtare pĂ«r kĂ«tĂ« reformĂ« qĂ« Franca e mbĂ«shtet fort.

Punësimi i lirë i punonjësve, që u mundëson europianëve të punojnë edhe në një vend tjetër të BE-së, përveçse vendit të tyre duke kontribuar në sistemin e sigurisë sociale të vendit të tyre të origjinës, ka qenë një çështje emblematike e fushatës presidenciale franceze.

Kjo marrëveshje e arritur në mesnatë mes negociatorëve të të tre institucioneve europiane është etapë e nevojshme për të rënë dakord për një tekst përfundimtar të reformës.

Kjo ndodhi menjĂ«herĂ« pas marrĂ«veshjes sĂ« 23 tetorit mes 28 ministrave tĂ« PunĂ«s dhe Çështjevve Sociale tĂ« BE-sĂ«, kosnideruar nĂ« atĂ« kohĂ« si njĂ« fitore nga presidenti francez, Emmanuel Macron./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…