Home Bota BRUKSEL – NATO e gatshme tĂ« mbrojĂ« aleatĂ«t kundĂ«r çdo lloj kĂ«rcĂ«nimi

BRUKSEL – NATO e gatshme tĂ« mbrojĂ« aleatĂ«t kundĂ«r çdo lloj kĂ«rcĂ«nimi

2 min read
0
312

BRUKSEL, 3 mars /ATSH-AA/ – NATO ka reaguar ndaj deklaratĂ«s sĂ« presidentit rus Vladimir Putin mbi armĂ«t e reja bĂ«rthamore, njoftoi agjencia turke e lajmeve Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu theksoi në një komunikatë se deklaratat e presidentit rus që kërcënojnë shtetet e Aleancës Atlantike ishin të papranueshme dhe të dëmshme.

“Deklaratat e presidentit rus tĂ« cilat kĂ«rcĂ«nojnĂ« shtetet e AleancĂ«s janĂ« tĂ« papranueshme dhe tĂ« dĂ«mshme. NATO ka theksuar shumĂ« herĂ« se sistemi i mbrojtjes raketore tĂ« NATO-s nuk e ka nĂ« objektiv RusinĂ«”, theksoi Lungescu.

Ajo nënvizoi se sistemi i mbrojtjes raketore të NATO-s ofron mbrojtje ndaj kërcënimeve me raketa bërthamore që mund të vijnë nga jashtë zonës euro-atlantike.

Duke vĂ«nĂ« nĂ« dukje se NATO-ja Ă«shtĂ« e gatshme t’i mbrojĂ« tĂ« gjithĂ« aleatĂ«t kundĂ«r çdo lloj kĂ«rcĂ«nimi, Lungescu shtoi “se ne nuk duam njĂ« LuftĂ« tĂ« re tĂ« FtohtĂ«, apo garĂ« tĂ« armatimit”.

“NATO pĂ«rkundĂ«r ‘aktiviteteve agresive’ dhe grumbullimit ushtarak nĂ« UkrainĂ« do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« ndjekĂ« njĂ« politikĂ«, e cila ka nĂ« plan tĂ« parĂ« dialogun”, theksoi Lungescu./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…