Home Bota BRUKSEL – PapunĂ«sia nĂ« nivelin mĂ« tĂ« ulĂ«t qĂ« prej dhjetorit 2008

BRUKSEL – PapunĂ«sia nĂ« nivelin mĂ« tĂ« ulĂ«t qĂ« prej dhjetorit 2008

2 min read
0
182

BRUKSEL, 1 mars /ATSH-AFP/ – Norma e papunĂ«sisĂ« nĂ« zonĂ«n euro ka vijuar tĂ« jetĂ« e qĂ«ndrueshme nĂ« muajin janar me 8,6%,  nĂ« tĂ« njĂ«jtin nivel si nĂ« muajin dhjetor (tĂ« dhĂ«na tĂ« rishikuara) dhe nĂ« nivelin mĂ« tĂ« ulĂ«t qĂ« prej dhjetorit tĂ« vitit 2008, njoftoi sot zyra europiane e statistikave ‘’Eurostat’’.

KĂ«to tĂ« dhĂ«na pĂ«rputhen me pritshmĂ«ritĂ« e ekspertĂ«ve tĂ« intervistuar nga ofruesi i shĂ«rbimeve financiare ‘’Factset’’.

Papunësia në zonën euro nuk po resht së shënuari rënie që prej nivelit të regjistruar në shtatorin e vitit 2016 nën pragun simbolik të 10,0%.

Në momentin më të vështirë të krizës së borxhit, papunësia regjistroi nivelin rekord me 12,1% në muajin prill, maj dhe qershor të vitit 2013 në zonën euro.

Prej asaj kohe, situata ekonomike ka shënuar një përmirësim të ngadaltë, por papunësia mbetet ende shumë më se e lartë se norma mesatare përpara krizës financiare të 2007-2008, që ishte 7,5%.

Pavarësisht një rënieje të vazhdueshme, pabarazitë mbeten të konsiderueshme në mesin e 19 shteteve që kanë miratuar monedhën e përbashkët.

Niveli më i ulët i papunësisë në muajin janar është regjistruar gjithashtu në Gjermani (3,6%) dhe në Maltë (3,5%). Ndërsa niveli më i lartë u regjistrua në Greqi (20,9% në nëntor 2017, të dhënat e fundit në dispozicion) dhe në Spanjë (16,3%)./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…