Home Bota BRUKSEL – Tusk i bindur pĂ«r pranimin e projektit pĂ«r Brexit nga 27 vendet e BE-sĂ«

BRUKSEL – Tusk i bindur pĂ«r pranimin e projektit pĂ«r Brexit nga 27 vendet e BE-sĂ«

2 min read
0
198

BRUKSEL, 1 mars /ATSH-AFP/ – Presidenti i KĂ«shillit Europian, Donald Tusk u shpreh sot shumĂ« i sigurt se projekttraktati pĂ«r organizimin e Brexit, paraqitur dje nga Komisioni Europian, do tĂ« pranohej nga 27 shtetet anĂ«tare qĂ« do tĂ« mbeten nĂ« BE pas largimit tĂ« BritanisĂ« sĂ« Madhe.

“Jam shumĂ« i sigurt se tĂ« gjithĂ« elementĂ«t kryesorĂ« tĂ« projektit do tĂ« pranohen nga tĂ« gjithĂ«”, konfirmoi Tusk gjatĂ« njĂ« fjalimi para shoqatĂ«s sĂ« pronarĂ«ve europianĂ« ”BusinessEurope”.

Ky projekttraktat, prezantuar dje nga kryenegociatori i Komisionit, Michel Barnier, përkthen në gjuhë ligjore shumë aspekte të largimit britanik, programuar më 30 mars 2019, për Irlandën e Veriut, periudhën e tranzicionit, faturën e divorcit apo të drejtat e emigrantëve.

Ky tekst përmban dispozita që janë bërë tashmë objekt i kompromisit mes Londrës dhe Brukselit.

Por, në mungesë të marrëveshjes mes dy palëve, të tjerët po reflektojnë për momentin vetëm për një qendrim të BE-së./
/ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…