Home Bota BUENOS AIRES – Vdes Luciano Menendez, ish-gjenerali i diktaturĂ«s argjentinase

BUENOS AIRES – Vdes Luciano Menendez, ish-gjenerali i diktaturĂ«s argjentinase

2 min read
0
174

BUENOS AIRES, 27 shkurt /ATSH-AFP/ – Ish-gjenerali argjentinas, Luciano Menendez,  i cili aspironte tĂ« pushtonte Kilin por nuk siguroi dot mbĂ«shtetjen e krerĂ«ve tĂ« JuntĂ«s ushtarake nĂ« pushtet nĂ« periudhĂ«n mes viteve 1976 dhe 1983, vdiq sot nĂ« moshĂ«n 90-vjeçare, sipas medias argjentinase.

I cilĂ«suar “hiena”, ai u dĂ«nua me burgim tĂ« pĂ«rjetshĂ«m  nĂ«n 13 akuza pĂ«r krime tĂ« kryera gjatĂ« diktaturĂ«s.

Menendez,  i cili prej 10 vjetësh vuante dënimin me burg,  vdiq në një spital ushtarak në Cordoba, ku ishte shtruar që prej 7 shkurtit.

Gjenerali Menendez ka shërbyer nga viti 1975 deri në vitin 1979 si kreu i Njësisë së Tretë ushtarake me seli në Cordoba, qyteti i dytë i më i madh i Argjentinës. Me këtë gradë, ai drejtonte shtypjen e revoltës në një rajon të gjerë, ku bëjnë pjesë dhjetëra provinca të qendrës, të lindjes dhe verilindjes së vendit.

Burgu famëkeq i Perlas në Cordoba ishte gjithashtu nën përgjegjësinë e tij.

Ai ishte pjesë e degës më të ashpër të juntës ushtarake që erdhi në pushtet gjatë grushtit të shtetit në  vitin 1976.//v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…