Home Bota Bushati: ShqipĂ«ria pret qĂ« t’i bashkohet BE-sĂ« brenda 10 viteve

Bushati: ShqipĂ«ria pret qĂ« t’i bashkohet BE-sĂ« brenda 10 viteve

2 min read
0
184

TIRANË, 24 shkurt /ATSH/ – ShqipĂ«ria pret qĂ« t’i bashkohet BE-sĂ« brenda 10 viteve, deklaroi ministri i JashtĂ«m, Ditmir Bushati, nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r agjencinĂ« prestigjioze tĂ« lajmeve, Reuters.

“Mendoj se Ă«shtĂ« realiste tĂ« thuash qĂ« ShqipĂ«ria dhe vende tĂ« tjera tĂ« rajonit t’i bashkohen BE-sĂ« brenda njĂ« dekade”, deklaroi Bushati.

”Jemi duke folur pĂ«r njĂ« rajon qĂ« qartĂ«sisht Ă«shtĂ« pjesĂ« gjeografike e EuropĂ«s”, theksoi ai.

I pyetur pĂ«r shkallĂ«n e ndikimit tĂ« RusisĂ«, TurqisĂ« apo KinĂ«s nĂ« rajon, Bushati thotĂ« se “Ballkani PerĂ«ndimor shihet si njĂ« fushĂ« shahu gjeostrategjike”.

”ShqipĂ«ria i mirĂ«pret investimet nga vendet e tjera, pĂ«rfshirĂ« JaponinĂ«. Nuk ka alternativĂ« tjetĂ«r veçse ajo e anĂ«tarĂ«simit nĂ« BE”, theksoi Bushati.

Ndërkohë, ai i bëri thirrje Gjermanisë dhe vendeve të tjera të unionit që të rritin përfshirjen e tyre në rajon.

Gjermania ka inicuar të ashtuquajturin Procesi i Berlinit për rajonin, që nxit bashkëpunimin mes vendeve të Ballkanit Perëndimor me samite të rregullta.

“MegjithatĂ« unĂ« kĂ«rkoj tĂ« shoh mĂ« shumĂ« veprime konkrete, pasi kjo do t’i lidhte vendet me njĂ«ri-tjetrin, por edhe me BE-nĂ«”, theksoi Bushati./  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…