Home Lajme Nga Vendi Mënyrat për të parandaluar humbjen e kujtesës

Mënyrat për të parandaluar humbjen e kujtesës

4 min read
0
163

bTiranĂ«,15 Korrik/ ATSH/. – TĂ« gjithĂ« do tĂ« donim tĂ« kishim njĂ« tru njĂ«soj tĂ« shkathĂ«t e tĂ« mprehtĂ« ndĂ«rsa vitet kalojnĂ«. Por cilat janĂ« mĂ«nyrat mĂ« tĂ« mira pĂ«r t’a bĂ«rĂ« kĂ«tĂ«?

Pyesni kĂ«do mbi moshĂ«n 40 vjeç se çfarĂ« i shqetĂ«son mĂ« tepĂ«r ndĂ«rsa nisin tĂ« ndihen mĂ« tĂ« moshuar; pĂ«rgjigja Ă«shtĂ« pothuajse gjithnjĂ« ‘frika e humbjes sĂ« kujtesĂ«s’. TĂ« gjithĂ« shqetĂ«sohen pĂ«r shkak tĂ« vĂ«shtirĂ«sisĂ« qĂ« hasin kur kĂ«rkojnĂ« tĂ« kujtojnĂ« njĂ« emĂ«r apo edhe takime e evente ku duhet tĂ« marrin pjesĂ«. Pa ndihmĂ«n e telefonit vĂ«shtirĂ« se do ja dilnin t’i kujtonin tĂ« gjitha!

bb

Disa nga gjërat që duhet të shmangni me patjetër nëse doni të keni një tru të shëndëtshëm është pirja e duhanit, mbipesha dhe dy lloje diabetesh. Por çfarë mund të bëjmë për të rritur pozitivisht zhvillimin e mendjes?

Pas një eksperimenti të realizuar nga Universiteti Newcastle u arrit në përfundimin se aktivitetet e mëposhtme ndihmojnë në përmisimin e cilësisë së kujtesës:

  • Ecje / ushtrime apo çfarĂ«dolloj aktiviteti fizik ndihmon nĂ« ushqyerjen e trurit me oksigjen duke pĂ«rmisuar qarkullimin e gjakut
  • LojĂ«rat me puzzel, fjalĂ«kryqe ose sudok pasi truri Ă«shtĂ« si njĂ« muskul qĂ« i vjen nĂ« ndihmĂ« sfida dhe vĂ«nia e tij nĂ« punĂ« (pĂ«rdore atĂ« ose humbe)
  • Marrja pjesĂ« nĂ« klasa arti (pikture, kĂ«rcimi ose leximi, mĂ«simi i intrumenteve muzikore etj.)

bbbbb

Truri ka nevojë të mësojë çdo ditë diçka të re, të jetë aktiv dhë të shijojë gjithçka që bën. Truri ndryshon dhe kundërpërgjigjet duke qenë më fleksibël, më i mprehtë, më kreativ, dhe kjo ndodh pavarsisht viteve që mbani mbi shpatulla.

Por mos harroni që përveç aktivitetit të trurit për një kujtesë të mirë, është e nevojshme gjithashtu dhe një ushqyerje e mirë dhe një dietë e caktuar./f.n/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Suada Bajraktari
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…