Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Çmimet e materialeve tĂ« ndĂ«rtimit rriten me 1.5%

Çmimet e materialeve tĂ« ndĂ«rtimit rriten me 1.5%

2 min read
0
237

TIRANE, 2 Mars/ATSH/- Çmimet e materialeve tĂ« ndĂ«rtimit u rritĂ«n me 1.5% nĂ« tremujorin e katĂ«rt tĂ« vitit 2017, ndĂ«rsa shpenzimet pĂ«r paga u rritĂ«n me 2.4%.

“NĂ« tremujorin e katĂ«rt tĂ« vitit 2017, krahasuar me tĂ« njĂ«jtĂ«n periudhĂ« tĂ« njĂ« viti mĂ« parĂ«, vĂ«rehet se shpenzimet pĂ«r paga u rritĂ«n me 2.4% dhe shpenzimet pĂ«r materiale u rritĂ«n me 1.5 %”, bĂ«het e ditur nĂ« raportin e publikuar sot nga INSTAT.

Nga ana tjetĂ«r, INSTAT thotĂ« se rĂ«nia mĂ« e madhe vjetore vĂ«rehet nĂ« shpenzimet e transportit, me 1.9%, pasuar nga grupi “shpenzime makinerie” me 0.5%.

Ndërkohë, lejet për ndërtimin e banesave zunë pjesën më të madhe të lejeve të dhëna gjithsej gjatë vitit që lamë pas, ose 52.9% të sipërfaqes për ndërtim.

Gjatë vitit 2017, janë miratuar gjithsej 819 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 455 leje të miratuara në vitin 2016, duke shënuar një rritje prej 80 %.

Nga këto 819 leje ndërtimi të reja, 534 të tilla u dhanë për ndërtim banesash bëhet e ditur nga raportet e INSTAT-it.

/a.gjonaj//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…