Home Rajoni Kosova Demarkacionit me Malin e Zi, Pacolli: Kosova nuk do të mbetet më vrimë e zezë

Demarkacionit me Malin e Zi, Pacolli: Kosova nuk do të mbetet më vrimë e zezë

3 min read
0
168

PRISHTINË, 22 Shkurt/ATSH/- Miratimi i demarkacionit me Malin e Zi do tĂ« hapĂ« njĂ« faqe tĂ« re pĂ«r KosovĂ«n dhe se vendi ynĂ« nuk do tĂ« mbetet mĂ« njĂ« vrimĂ« e zezĂ« nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor, deklaroi sot zĂ«vendĂ«skryeministri i parĂ« i KosovĂ«s, Behgjet Pacolli.

Deklarata e Pacollit erdhi gjatë takimit me ish-Kryeministrin e Suedisë, aktualisht bashkëkryesues i Këshillit Evropian për Marrëdhënie me Jashtë (ECFR), Carl Bildt dhe ekipin e tij, ku është diskutuar për zhvillimet e fundit në Kosovë, trendet e zhvillimit ekonomik, bashkëpunimin fqinjësor, rajonal si dhe atë ndërkombëtar.

MĂ« tej, Pacolli tha se qytetarĂ«t e KosovĂ«s nuk u Ă«shtĂ« dashur tĂ« ndihen tĂ« izoluar dhe tĂ« pabarabartĂ« nĂ« raport me bashkĂ«moshatarĂ«t e tyre nĂ« vendet tjera mbi  parimin themelor tĂ« sĂ« drejtĂ«s pĂ«r lĂ«vizje tĂ« lirĂ« tĂ« qytetarĂ«ve. “Ka qenĂ« e padrejtĂ« qĂ« Bashkimi Evropian i vuri kusht KosovĂ«s ratifikimin e MarrĂ«veshjes sĂ« Demarkacionit me Malin e Zi pĂ«r liberalizimin e vizave. MegjithĂ«kĂ«tĂ«, miratimi i kĂ«saj MarrĂ«veshje, qĂ« unĂ« shpresoj qĂ« do tĂ« ndodhĂ« shpejt do tĂ« hapĂ« shumĂ« mundĂ«si tĂ« reja pĂ«r qytetarĂ«t tanĂ«â€, ka ai.

Ndërsa, nga ana e tij, ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt, ka shprehur gatishmërinë e tij personale dhe atë nga institucioni që bashkëdrejton për bashkëpunim dhe përkrahje në çështjet, që do të mund të konsideroheshin me interes të dyanshëm.citon Kosova Pres/i.v//e.caushi.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …