Home Lajme Nga Vendi Dialogu Shqipëri Greqi, Meta: Bashkëpunim që të ecim në frymën kushtetuese

Dialogu Shqipëri Greqi, Meta: Bashkëpunim që të ecim në frymën kushtetuese

4 min read
0
78

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/ – “Presidenti do tĂ« pĂ«rmbushĂ« tĂ« gjitha detyrimet kushtetuese. Presidenti Ă«shtĂ« duke vlerĂ«suar kĂ«rkesat dhe duke kĂ«rkuar informacione tĂ« detajuara pĂ«r procesin, pasi vendimi i GjykatĂ«s Kushtetuese nĂ« vitin 2010 Ă«shtĂ« linjĂ« e kuqe pĂ«r çdo institucion nĂ« vend”, tha Presidenti Ilir Meta gjatĂ« njĂ« interviste tek “Studio e Hapur”, nĂ« News 24.

“PĂ«r tĂ« qenĂ« mĂ« transparent, pĂ«r arsye dhe qĂ« u bĂ«nĂ« publike, kemi kĂ«rkuar mĂ« shumĂ« informacion, pati njĂ« reflektim nga Ministria pĂ«r EvropĂ«n dhe PunĂ«ve tĂ« Jashtme, informacioni qĂ« ka ardhur jo i plotĂ« dhe ne kĂ«rkojmĂ« ende mĂ« shumĂ« informacione. Kjo Ă«shtĂ« detyra ime, vlerĂ«simi dhe analiza e qartĂ« e traktateve shtetĂ«rore, duke u nisur nga fryma e kushtetutĂ«s dhe duhet vlerĂ«suar dhe çdo vendim i GjykatĂ«s Kushtetuese dhe pĂ«r kĂ«tĂ« çështje ne kemi njĂ« vendim, dhe do mjaftonte qĂ« nĂ« marrĂ«veshjen tĂ« bĂ«het, qoftĂ« dhe njĂ« shkelje e thjesht formale dhe i gjithĂ« procesi bie poshtĂ«. Presidenti po kĂ«rkon bashkĂ«punim qĂ« ky proces tĂ« eci me frymĂ«n kushtetuese”, tha Meta.

Lidhur me çështjen e negociatorĂ«ve unĂ« vlerĂ«soj qĂ« identiteti i tyre, njohuritĂ« e tyre dhe personaliteti i tyre Ă«shtĂ« tejet i rĂ«ndĂ«sishĂ«m. Gjykata Kushtetuese kur ka folur pĂ«r metodologjinĂ« ka kĂ«rkuar ndjekjen e njĂ« metodologjie, e cila bĂ«n fjalĂ« pĂ«r pĂ«rshtatje tĂ« cilat e rrisin shumĂ« rolin e negociatorĂ«ve nĂ« kĂ«tĂ« marrĂ«veshje. VlerĂ«son rolin dhe aftĂ«sinĂ« e tyre… Sa i takon emrave tĂ« pĂ«rveçëm, unĂ« s’kam asnjĂ« opinion, por jam i detyruar nĂ« cilĂ«sinĂ« e Presidentit tĂ« marr informacionet pĂ«rkatĂ«se nĂ« rrugĂ« institucionale. “Ne kemi kĂ«rkuar informacione pĂ«r tĂ« gjithĂ« emrat e negociatorĂ«ve dhe nuk ka rĂ«ndĂ«si sa do jetĂ« numri i negociatorĂ«ve tĂ« GreqisĂ«, por rĂ«ndĂ«si ka qĂ« ShqipĂ«ria tĂ« mbrojĂ« sa mĂ« mirĂ« interesat e saj dhe tĂ« respektohet Kushtetuta”, vijoi Meta./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…