Home Aktualitet Diaspora shqiptare, prezantohet nisma e OKB-së për Shqipërinë

Diaspora shqiptare, prezantohet nisma e OKB-së për Shqipërinë

7 min read
0
239

TIRANE, 2 Mars/ATSH/- Me mbi 1.4 milion shqiptarë që jetojnë jashtë vendit, kryesisht në Itali e Greqi dhe me prani në te gjithë botën, diaspora shqiptare përfaqëson një mundësi të jashtëzakonshme por gjerësisht të pashfrytëzuar për Shqipërinë.

Sfida e së tashmes është që të krijohet një mjedis që nxit angazhimin e diasporës për të ofruar talentin, praktikat dhe përvojat më të mira për të zhvilluar Shqipërinë.

Organizata NdĂ«rkombĂ«tare pĂ«r Migracionin (ONM) – agjencia e OKB pĂ«r migracionin – lajmĂ«roi sot nisjen e njĂ« programi qĂ« synon tĂ« trajtojĂ« pikĂ«risht kĂ«tĂ« sfidĂ«: tĂ« rrisĂ« angazhimin e diasporĂ«s shqiptare pĂ«r zhvillimin social dhe ekonomik tĂ« ShqipĂ«risĂ«.

Ky program financohet nga Kooperacioni Italian dhe zbatohet nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin në bashkëpunim me ministrin e Shtetit për Diasporën, atë për Europën dhe Punët e Jashtme si dhe ministrinë e Financave dhe Ekonomisë.

Ky program tre vjeçar do të mbështesë Qeverinë e Shqipërisë për të zbatuar një qasje gjithëpërfshirëse për angazhimin e diasporës. Programi do të fokusohet në diasporën shqiptare në Itali me një prani prej rreth 500 mijë personash.

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, i cilësoi bashkë atdhetarët që jetojnë jashtë vendit si një pasuri për Shqipërinë.

“ShqiptarĂ«t jashtĂ« vendit janĂ« njĂ« pasuri thuajse e pashfrytĂ«zuar e kombit shqiptar. Prandaj ky projekt Ă«shtĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m, pasi do tĂ« na mundĂ«sojĂ« njĂ« qasje mĂ« tĂ« efektshme ndaj potencialit tĂ« pakufishĂ«m tĂ« diasporĂ«s sonĂ«â€, tha ai.

Ambasadori i ItalisĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, Alberto Cutillo, vendosi theksin nĂ« rolin e rĂ«ndĂ«sishĂ«m qĂ« diaspora mund tĂ« luajĂ«. “MigrantĂ«t zotĂ«rojnĂ« dije dhe talente. KĂ«to janĂ« vlera themelore pĂ«r bashkĂ«punim. TĂ« dy vendet tona mund tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga angazhimi i diasporĂ«s” tha ai.

Kreu i Agjencisë Italiane të Bashkëpunimit për Zhvillim në Tiranë, Nino Merola, vuri theksin në cilësitë e veçanta të programit.

“Ky Ă«shtĂ« njĂ« program inovativ qĂ« do tĂ« shndĂ«rrohet nĂ« njĂ« model pĂ«r zhvillimin social dhe ekonomik nĂ« tĂ« gjitha nivelet. Ai mund tĂ« sjellĂ« njĂ« ndikim tĂ« ndjeshĂ«m nĂ« komunitete, si nĂ« zhvillimin e njĂ« turizmi tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m, ashtu edhe nĂ« sektorin agro-ushqimor, pĂ«r tĂ« pĂ«rmendur vetĂ«m dy shembuj tĂ« mundĂ«sive qĂ« projekti sjell”, u shpreh Merola.

Drejtuesja e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin në Tiranë, Alma Jani, tha se programi do të nxisë diasporën për të transferuar dijet e tyre në funksion të zhvillimit të vendit.

“AftĂ«sitĂ« dhe dijet e diasporĂ«s do tĂ« hartĂ«zohen dhe profilizohen dhe mĂ« tej do tĂ« harmonizohen me nevojat pĂ«rkatĂ«se vendore si dhe me strategjitĂ« dhe planet kombĂ«tare tĂ« veprimit”, tha ajo, duke shtuar se pjesĂ« e programit do tĂ« jetĂ« dhe hartimi dhe zbatimi i njĂ« skeme projektesh afatshkurtra (fellowships) tĂ« shĂ«njestruar tek diaspora.

Programi është ndërtuar për të pasur në fokus mbështetjen e investimeve si dhe ngritjen e bizneseve të reja nga pjesëtarë të diasporës.

GjatĂ« programit Ă«shtĂ« menduar krijimi i njĂ« platforme pĂ«r nxitjen e investimeve e quajtur “Connect Albania”, si dhe ngritja e njĂ« fondi specifik pĂ«r bizneset e reja pĂ«r migrantĂ«t e brezit tĂ« dytĂ« qĂ« dĂ«shirojnĂ« tĂ« ngrenĂ« bizneset e tyre nĂ« ShqipĂ«ri.

/a.gjonaj//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…