Home Aktualitet DOHA – Bahreini kĂ«rkon largimin e ushtarĂ«ve tĂ« Katarit

DOHA – Bahreini kĂ«rkon largimin e ushtarĂ«ve tĂ« Katarit

2 min read
0
149

DOHA, 18 qershor /ATSH-AFP/ – UshtarĂ«ve tĂ« Katarit, tĂ« vendosur nĂ« Bahrein nĂ« njĂ« strukturĂ« tĂ« koalicionit ndĂ«rkombĂ«tar kundĂ«r grupit tĂ« Shtetit Islamik, iu Ă«shtĂ« kĂ«rkuar tĂ« largohen nga vendi brenda 48 orĂ«ve, theksoi sot njĂ« burim i afĂ«rt me çështjen e Dohas.

“UshtarĂ«t e Katarit qĂ« marrin pjesĂ« nĂ« luftĂ«n kundĂ«r Shtetit Islami nĂ« Navcent janĂ« detyruar nga Bahreini pĂ«r t’u larguar nga vendi”, deklaroi i njĂ«jti burim duke iu referuar komandĂ«s qendrore tĂ« forcave detare amerikane.

Kjo kërkesë ndodhi pas krizës mes Katarit dhe fqinjëve arabë të Gjirit, përfshirë Arabinë Saudite, Bahreinin dhe Egjiptin që e akuzojnë për mbështetje të lëvizjeve terroriste, gjë që Doha e hedh poshtë.

Këto vende kanë shkëputur marrëdhëniet me Katarin dhe kanë mbyllur hapësirat ajrore.

“Bahreini i ka kĂ«rkuar gjeneralit amerikan qĂ« drejton Navcent largimin e ushtarĂ«ve tĂ« Katarit”, shtoi i njĂ«jti burim./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…