Home Bota EDINBURG – Skocia dhe Uellsi propozojnĂ« projektligjet e tyre pĂ«r Brexit

EDINBURG – Skocia dhe Uellsi propozojnĂ« projektligjet e tyre pĂ«r Brexit

1 min read
0
170

EDIMBURG, 27 shkurt /ATSH-AFP/ – QeveritĂ« e SkocisĂ« dhe Uellsit propozuan sot projektligjet e tyre pĂ«r Brexit, me synimin pĂ«r tĂ« rifituar disa nga kompetencat e Brukselit, veçanĂ«risht pĂ«rsa i pĂ«rket peshkimit dhe bujqĂ«sisĂ«.

Konkretisht këto dy tekste, parashikojnë të lejojnë që qeveritë lokale të Edinburgut dhe Kardifit të rimarrin, menjëherë pas Brexit, kompetencat që i kalojnë Bashkimit Europian.

ShumĂ« tĂ« vendosur pĂ«r autonominĂ« e tyre, Uellsi dhe Skocia i tremben faktit se qeveria britanike e kryeministres, Theresa May do t’i marrĂ« kĂ«to kompetenca nĂ«pĂ«rmjet projektligjit pĂ«r tĂ«rheqjen nga BE, paraqitur nga drejtuesja konservatore dhe aktualisht nĂ« shqyrtim nĂ« Parlamentin e LondrĂ«s.

Sot, në Parlamentin e Edinburgut, ministri skocez i ngarkuar me Brexit, Mike Russell mbështeti tekstin e qeverisë së tij, të quajtur projektligji i vazhdimësisë.//ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…