Home Bota EGJIPT – 10 ushtarĂ« tĂ« vrarĂ« pas shpĂ«rthimit tĂ« dy bombave nĂ« Sinai

EGJIPT – 10 ushtarĂ« tĂ« vrarĂ« pas shpĂ«rthimit tĂ« dy bombave nĂ« Sinai

1 min read
0
149

 

egjipt ushtareKAJRO, 23 mars /ATSH-AFP/ – TĂ« paktĂ«n 10 ushtarĂ« egjiptianĂ« u vranĂ« pas shpĂ«rthimit tĂ« dy bombave gjatĂ« pĂ«rplasjeve me xhihadistĂ«t e grupit tĂ« Shtetit Islamik nĂ« gadishullin e paqendrueshĂ«m tĂ« Sinait, njoftoi sot ushtria egjiptiane.

Dy bomba të vemdosura në rrugë shpërthyen gjatë luftimeve që ndodhën pas një sulmi të ushtrisë kundër një baze të xhihadistëve.

Që prej kohës që ushtria largoi presidentin islamik, Mohamed Morsi në vitin 2013, ushtarët dhe policët kanë qenë shpesh shënjestër e sulmeve xhihadiste, veçanërisht në veri të Sinait, bastion i degës egjiptiane të Shtetit Islamik.

“Qindra policĂ« dhe ushtarĂ« janĂ« vrarĂ« nĂ« kĂ«to sulme xhihadiste, kryesisht nĂ« veri tĂ« Sinait”, sipas autoriteteve./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…