Home Bota EGJIPT –  Raportohen 16 xhihadistĂ« tĂ« vrarĂ« nĂ« kuadĂ«r tĂ« fushatĂ«s ushtarake “Sinai 2018”

EGJIPT –  Raportohen 16 xhihadistĂ« tĂ« vrarĂ« nĂ« kuadĂ«r tĂ« fushatĂ«s ushtarake “Sinai 2018”

1 min read
0
157

KAJRO, 11 shkurt /ATSH-AFP/ – GjashtĂ«mbĂ«dhjetĂ« xhihadistĂ« u vranĂ« dhe 34 u arrestuan nĂ« veri dhe nĂ« qendĂ«r tĂ« Gadishullit tĂ« Sinait (lindje) nĂ« kuadĂ«r tĂ« operacionit anti-xhihadist qĂ« ka nisur prej ditĂ«s sĂ« premte nĂ« Egjipt, njoftoi ushtria.

Fushata ushtarake e quajtur “Sinai 2018” ka nisur njĂ« muaj e gjysmĂ« nga organizimi i zgjedhjeve presidenciale me mobilizimin e aviacionit dhe marinĂ«s nĂ« tĂ« gjithĂ« rajonin Sinait, ku dega lokale e grupit tĂ« Shtetit Islamik (ISIS) ndĂ«rmerr rregullisht sulme me pasoja tragjike.

Rajonet e Deltës së Nilit (veri) dhe të Shkretëtirës Perëndimore në kufi me Libinë janë gjithashtu të përfshira në këtë operacion.

Në një deklaratë, zëdhënësi i ushtrisë Tamer el-Refaï njoftoi elimimin e 16 elementëve takfiristë (ekstremistë) si dhe arrestimin e 34 personave të tjerë./

/v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…