Home Lajme Nga Vendi Ekonomia në rrezik, duhet transformim i thellë politik

Ekonomia në rrezik, duhet transformim i thellë politik

9 min read
0
203

TIRANË, 28 Shkurt /ATSH- I. Vata/ – Ekonomia shqiptare Ă«shtĂ« nĂ« prag tĂ« katastrofĂ«s, prandaj duhet transformim i thellĂ« ekonomik dhe politik, ka deklaruar sot kryetari i PartisĂ« Demokratike Lulzim Basha nĂ« njĂ« konferencĂ« me gazetarĂ«t nĂ« selinĂ« e PD-sĂ«.

Basha rendit nĂ« krye, kapjen e ekonomisĂ« nga paratĂ« e krimit dhe tĂ« drogĂ«s duke sjellĂ« si argument kapjen e 613 kilogramĂ«ve kokainĂ« nĂ« DurrĂ«s. “Sasi  rekord e kapur falĂ« agjencive tĂ« huaja, tre ditĂ« pasi kryeprokurori italian i Antimafias tha nĂ« TiranĂ« se mafia Ă«shtĂ« e lidhur me politikĂ«n dhe krimi ka pushtuar policinĂ«. Vlera e kĂ«saj ngarkese Ă«shtĂ« 180 milionĂ« euro. PikĂ«risht kĂ«tu vjen dhe rreziku pĂ«r ekonominĂ«, paralajmĂ«rim i PD-sĂ« prej pesĂ« vitesh”, tha Basha.

Sipas tij, droga ka prekur sektorin e ndĂ«rtimit, kryesisht nĂ« TiranĂ«. “Numri i lejeve tĂ« ndĂ«rtimit me rezidenca pĂ«r banim nĂ« njĂ« vit Ă«shtĂ« rritur me 80%. 2016 viti rekord i drogĂ«s, 2017, viti rekord i lejeve tĂ« ndĂ«rtimit nĂ« BashkinĂ« e TiranĂ«s. 200% Ă«shtĂ« rritur numri i ndĂ«rtesave trekatĂ«she, ndĂ«rsa vlera monetare sipas INSTAT Ă«shtĂ« rritur me 260%, ndĂ«rkohĂ« pĂ«rqindja e kredisĂ« nĂ« ndĂ«rtim Ă«shtĂ« njĂ«soj si njĂ« vit mĂ« parĂ«”, tha Basha.

Aspekti tjetĂ«r sipas BashĂ«s i kapjes sĂ« ekonomisĂ« nga krimi Ă«shtĂ« (PPP) Partneritetit Publik Privat me vlerĂ« 1 miliard dollarĂ«, shpallur nga qeveria dhe denoncuar nga ne si pastrimi i parave tĂ« pista. “Dhe kjo duket nĂ« sektorĂ« tĂ« tillĂ« si, sektori i mbetjeve urbane, ku privati po investon pĂ«r impiante, por nĂ« fakt investimin po e paguan qytetari dhe kjo Ă«shtĂ« njĂ« formĂ« dhe mĂ« e thellĂ« e kriminalizimit tĂ« ekonomisĂ«, sepse po pĂ«rzihet paraja e krimit me paratĂ« e shqiptarĂ«ve”, tha Basha.

Basha shton se po përzihen paratë e drogës me paratë e shqiptarëve dhe sipas tij, kjo po ndodh për shkak të pushteti në disa duar dhe këto janë tiparet e kapjes së ekonomisë nga paratë kriminale.

PĂ«r tĂ« kaluar tek efektet qĂ« jep te popullsia, Basha argumenton se pretendimi se punĂ«simi Ă«shtĂ« rritur bazohet te njĂ« falsifikim i tĂ« dhĂ«nave zyrtare dhe sipas tij, pĂ«rbĂ«n vepĂ«r penale nĂ« ShqipĂ«ri. “INSTAT ka deklaruar 10-15 mijĂ« tĂ« punĂ«suar mbi moshĂ«n 64 vjeç”, tha ai.

Duke iu referuar impaktin në aspektin social, Basha tha se me 90% të popullsisë dhe qeveria vendos të heqë nga ndihma ekonomike 20 mijë shqiptarë.

Gjithashtu kreu i opozitës Lulzim Basha ka kërkuar transparencë në lidhje me bisedimet për marrëveshjen marrëveshjen Shqipëri-Greqi.

I pyetur nĂ« lidhje me bisedimet pĂ«r marrĂ«veshjen ShqipĂ«ri-Greqi, Basha u shpreh se “PD nuk hesht..! Sot kemi thirrur nĂ« Komisionin e PunĂ«ve tĂ« Jashtme Ditmir Bushatin dhe ky Ă«shtĂ« njĂ« nga aktet qĂ« PD ka marrĂ«”.

Basha shtoi se Partia Demokratike, jo vetĂ«m nuk ka heshtur, por ka qenĂ« nĂ« ballĂ« pĂ«r transparencĂ«. “Le ta bĂ«jmĂ« dhe njĂ«herĂ« tĂ« qartĂ« se çfarĂ« kam bĂ«rĂ« qĂ« nga fillimi tĂ« kĂ«saj afere. Ne duam marrĂ«dhĂ«nie tĂ« mira me GreqinĂ«. Ne duam dhe mbetemi tĂ« interesuar tĂ« zgjidhim problemet e mbetura pa zgjidhur, por ne jemi kundĂ«r çdo pazari dhe nuk do tĂ« pranojmĂ« kurrĂ« njĂ« pazar nĂ« kurriz tĂ« interesave kombĂ«tare dhe nĂ« kurriz tĂ« interesave tĂ« ShqipĂ«risĂ«â€, ka theksuar Basha.

NĂ« vijim, ai shtoi se “nĂ« kĂ«tĂ« kuadĂ«r kemi kĂ«rkuar prej ditĂ«s sĂ« parĂ« transparencĂ«n. Kemi kĂ«rkuar sqarime, sepse tĂ« vetme informacione i kemi marrĂ« nga pala greke”, tha Basha.

MĂ« tej, Basha shtoj se sot mohojnĂ« se kanĂ« negociuar, kur e kanĂ« pranuar me gojĂ« tĂ« plotĂ« se negociatat kanĂ« nisur, kanĂ« vazhduar, kanĂ« kulmuar nĂ« KretĂ« dhe pastaj nĂ« Korçë. “QĂ« nĂ« stafet e negociatave ka persona tĂ« nivelit teknik dhe tĂ« gjitha kĂ«to janĂ« bĂ«rĂ« nĂ« shkelje totale tĂ« vendimit tĂ« GjykatĂ«s Kushtetuese, qĂ« ka pĂ«rcaktuar nĂ« vendimin e saj nĂ« raport me tentativĂ«n pĂ«r negociata dhe marrĂ«veshjen e viti 2009”, tha ai.

Basha ritheksoi se “Pozicioni ynĂ« Ă«shtĂ« i qartĂ« prej fillimit, Ă«shtĂ« mbajtur nĂ« tĂ« gjitha nivelet, nga unĂ« si kryetar, Berisha dhe zoti Shehu si nĂ«nkryetar i Komisionit tĂ« JashtĂ«m.

I pyetur nĂ« lidhje me deklaratĂ«n e ish-ministrit tĂ« Mbrojtjes Arben Imami se ju po dilni kundĂ«r qĂ«ndrimit tĂ« BerishĂ«s pĂ«r sa i pĂ«rket pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« grupit negociator dhe po pozicionoheni pro kryeministrit Edi Rama, Basha u shpreh se mendoj se kryetari i opozitĂ«s pĂ«r çdo dijeni ka marrĂ« hapat e duhur dhe tĂ« nevojshme. “Shpresoj qĂ« kjo tĂ« mos jetĂ« njĂ« alibi pĂ«r t’i ikur çështjeve qĂ« folĂ«m sot”, tha ai./a.g/ /e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…