Home Aktualitet EUreporter për Shqipërinë, Rama: Artikull inkurajues dhe realist

EUreporter për Shqipërinë, Rama: Artikull inkurajues dhe realist

10 min read
0
175

TIRANË, 3 Mars/ATSH/- NjĂ« artikull realist dhe inkurajues paraqet nĂ« Bruksel pĂ«rpjekjet e ShqipĂ«risĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« shtet e pĂ«r tĂ« hapur me meritĂ« negociatat pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« Bashkimin Europian.

PĂ«rmes njĂ« postimi nĂ« rrjetin social “Facebook”, Kryeministri Edi Rama shpĂ«rndau sot artikullin e publikuar nĂ« EUreporter, i cili i bĂ«n jehonĂ« kapjes sĂ« sasisĂ« mĂ« tĂ« madhe tĂ« kokainĂ«s nga autoritetet ligjzbatuese shqiptare, si  shembull i progresit tĂ« bĂ«rĂ« nĂ« kuadĂ«r tĂ« luftĂ«s kundĂ«r krimit tĂ« organizuar.

“MirĂ«mĂ«ngjes dhe me kĂ«tĂ« artikull realist dhe inkurajues pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« nĂ« Bruksel si edhe pĂ«r pĂ«rpjekjet tona pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« shtet e hapur me meritĂ« negociatat pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« Bashkimin Europian, ju uroj njĂ« fundjavĂ« tĂ« qetĂ«”, shkruan Kryeministri Edi Rama, nĂ« rrjetin social “Facebook”.

Më poshtë artikulli i plotë i EUreporter për Shqipërinë:

EUreporter: Shqipëria përgëzohet për luftën kundër krimit të organizuar, kusht për fillimin e negociatave

Autoritetet thonë se ngarkesa më e madhe e kokainës e gjetur ndonjëherë në Shqipëri, me një vlerë prej 180 milionë eurosh, është një shembull i progresit të bërë në adresimin e problemit, shkruan sot EUreporter.

Vendi ballkanik ish-komunist është nën presionin e madh perëndimor për të avancuar në luftën kundër trafikut të drogës dhe formave të tjera të krimit të organizuar si pjesë e kushtit të saj për të hyrë në BE.

E ndodhur në kryqëzimin midis Europes Lindore dhe asaj Perëndimore, Shqipëria ka qenë burim për marijuanën si edhe një rrugë kalimi për kokainën dhe heroinën drejt tregjeve europiane.
Partia në pushtet në Shqipëri ka miratuar një pakete reformash, që përfshin ndalimin e krimeve të rënda, që plotëson një nga kushtet kryesore të BE-së për të hapur negociatat e pranimit në Union.

Të mërkurën, policia shqiptare kapi 613 kilogramë kokainë në Durrës, të mbështjellë në 528 pako, e fshehur nën tapicerinë e një kontenieri me ngarkesë bananesh, ardhur nga Kolumbia.
Ngarkesa me banane dhe kokainë kishte kaluar nga Italia dhe Malta drejt Shqipërisë.
Ngarkesa u kap dhe janë kryer dy arrestime. Operacioni i kryer ishte i suksesshëm, pavarësisht mungesës së një sinjali nga vendet europiane, në të cilat kaloi ngarkesa para mbërritjes në portin e Durrësit.

Autoritetet shqiptare thonë se ndërveprimi i menjëhershëm dhe efektiv mes policisë dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda siguroi përfundimin e suksesshëm të operacionit.

Në të kaluarën, rritja e krimit të organizuar në vendin e vogël juglindor shihej si një pengesë për kredencialet e anëtarësimit në BE.

Ky është një vend që aktualisht është duke u përballur me shumë sfida të brendshme, por reporteri i Parlamentit Europian për dosjen e Shqipërisë, eurodeputeti socialist gjerman, Knut Fleckenstein ka vlerësuar përpjekjet e vendit për të luftuar krimet e rënda.

“QĂ« nga vera e vitit 2014 ShqipĂ«ria ka qenĂ« njĂ« kandidate pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« BE dhe qĂ« atĂ«herĂ« ajo ka bĂ«rĂ« njĂ« progres tĂ« vazhdueshĂ«m”, deklaroi ai.

Ai tha se ”miratimi i reformave tĂ« gjera pĂ«rbĂ«n njĂ« moment historik nĂ« rrugĂ«n e ShqipĂ«risĂ« drejt anĂ«tarĂ«simit nĂ« BE dhe pĂ«r t’u shndĂ«rruar nĂ« njĂ« vend modern”.

“Ulja e korrupsionit dhe krimit tĂ« organizuar janĂ« vendimtare pĂ«r jetĂ«n e pĂ«rditshme nĂ« ShqipĂ«ri”, shtoi ai.
Gjithashtu, komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn përshëndet procesin e reformave duke thënë së fundmi se Komisioni së shpejti do të rekomandojë, ka shumë të ngjarë verën e ardhshme, që vendet anëtare të fillojnë negociatat e pranimit të Shqipërinë në BE.

Hahn, tha se Shqipëria kishte kryer reforma të rëndësishme dhe ishte kualifikuar për ndërmarrjen e këtij hapi.

Pasi vizitoi Tiranën të dielën (25 shkurt), presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker përshëndeti qeverinë shqiptare për përparimet e bëra në përpjekjet për kryerjen e reformave për integrimin europian.

Juncker tha se ”ShqipĂ«ria nuk pushon sĂ« akumuluar progres sepse ka ndĂ«rmarrĂ« shumĂ« reforma strukturore nĂ« shumĂ« fusha. Progresi Ă«shtĂ« impresionant dhe kjo do ta bindĂ« Komisionin Europian tĂ« rekomandĂ«jĂ« hapjen e negociatave tĂ« amĂ«tarĂ«simit”.

NjĂ« tjetĂ«r koment vjen nga Luke Coffey, drejtor i QendrĂ«s pĂ«r PolitikĂ«n e Jashtme nĂ« Heritage Foundation, i cili thotĂ« se ”ShqipĂ«ria ka shumĂ« pĂ«r t’u krenuar. Vendi u anĂ«tarĂ«sua nĂ« NATO nĂ« vitin 2008, duke u shndĂ«rruar nĂ« vendin e dytĂ« anĂ«tar tĂ« aleancĂ«s me popullsi me maxhorancĂ« myslimane. NĂ« vitin 2004 ai u nĂ« kandidat zyrtar pĂ«r t’u anĂ«tarĂ«suar nĂ« BE. PĂ«r njĂ« vend qĂ« ndodhet nĂ« njĂ« rajon ballkanik me trazira, nĂ« depresion ekonomik dhe tĂ« shkatĂ«rruar nga luftrat kĂ«to janĂ« arritje tĂ« rĂ«ndĂ«sishme”.

Deputetët e Parlamentit Europian kanë përshëndetur gjithashtu progresin e Shqipërisë për reformat që kanë lidhje me anëtarësimin në BE si edhe progresin e mirë në luftën kundër krimit të organizuar duke thënë se ky mund të jetë një element kyç në përparimin e procesit të anëtarësimit dhe fillimin e negociatave./ /m.b/ /a.i/ a.jor/m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…