Home Bota Express: Shqipërisë i hapet drita jeshile për negociatat e anëtarësimit

Express: Shqipërisë i hapet drita jeshile për negociatat e anëtarësimit

5 min read
0
239

TIRANE, 27 shkurt /ATSH/ – Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker iu shpreh vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor se ata mund t’i  bashkohen BE-sĂ« duke filluar nga viti 2025 nĂ«se do tĂ« punojnĂ« pĂ«r tĂ« arritur kriteret e anĂ«tarĂ«simit, shkruan e pĂ«rditshmja e njohur britanike “Express”.

Në fillim të këtij muaji, Komisioni Europian paraqiti strategjinë e tij për të integruar Shqipërinë, Bosnje-Hercegovinën, Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi dhe Serbinë në BE.

Junker deklaroi se tĂ« gjitha vendet mund tĂ« jenĂ« pjesĂ« qĂ« prej vitit 2025, si dhe u shpreh se ShqipĂ«ria ka bĂ«rĂ« reforma tĂ« rĂ«ndĂ«sishme qĂ« do tĂ« ndihmojnĂ« vendin t’i bashkohet BE-sĂ«.

GjatĂ« njĂ« fjalimi nĂ« njĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r shtyp me kryeministrin e ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama, Juncker tha se “historia na ka ndarĂ« pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« dhe ne nuk duhet tĂ« humbasim mĂ« shumĂ« kohĂ«. Ka ardhur momenti pĂ«r tĂ« rishkruar historinĂ«â€.

NĂ« ShqipĂ«ri, Juncker deklaroi se, “pavarĂ«sisht nga çfarĂ« lexohet kudo, Komisioni dhe unĂ« vetĂ« nuk kemi thĂ«nĂ« se Serbia dhe Mali i Zi do tĂ« jenĂ« patjetĂ«r anĂ«tarĂ« tĂ« BE-sĂ« qĂ« prej vitit 2025”.

“Viti 2025 Ă«shtĂ« i hapur pĂ«r tĂ« gjitha vendet kandidate”, vazhdoi ai.

“Dhe nĂ« çastin qĂ« njĂ« vend kandidat nĂ« atĂ« moment, mĂ« pas apo mĂ« herĂ«t do tĂ« ketĂ« arritur tĂ« gjitha kriteret e anĂ«tarĂ«simit, ne do tĂ« procedojmĂ« nĂ« mĂ«ndyrĂ« tĂ« tillĂ« qĂ« pĂ«rpjekiet e tij tĂ« vlerĂ«sohen nga BE-ja”, theksoi Juncker.

Mali i Zi dhe Serbia shihen si anĂ«tarĂ« tĂ« afĂ«rt tĂ« BE-sĂ«, ndĂ«rsa ShqipĂ«risĂ« dhe MaqedonisĂ« pritet t’u hapet drita jeshile pĂ«r bisedimet e pranimit nĂ« qershor.

Maqedonisë i është kërkuar gjithashtu se duhet të gjejë një zgjidhje për problemin e emrit me Greqinë për të lehtësuar hyrjen.

Juncker filloi turin e tij në Ballkanin Perëndimor me një vizitë në Maqedoni dhe më 1 mars do të ketë vizituar të gjashta vendet e Ballkanit Perëndimor.

ZĂ«dhĂ«nĂ«si i shefi i Komisionit Europian u shpreh pĂ«r gazetarĂ«t se “ky tur nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor reflekton njĂ« ripĂ«rtĂ«ritje tĂ« interesit qĂ« Komisioni kĂ«rkonte tĂ« injektonte nĂ« gjithĂ« EuropĂ«n”.

PavarĂ«sisht se Serbia po pĂ«rpiqet t’i bashkohet BE-sĂ«, ajo vazhdon tĂ« ketĂ« lidhje tĂ« ngushta me MoskĂ«n dhe Ă«shtĂ« shprehur se nuk do t’i bashkohet sanksioneve ekonomike tĂ« BE-sĂ« kundĂ«r RusisĂ« pĂ«r shkak tĂ« agresionit tĂ« saj kundĂ«r UkrainĂ«s./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…