Home Lajme Nga Vendi Fëmijët larg rrezikut të miopisë, 90 minuta në ditë jashtë në dritën natyrore

Fëmijët larg rrezikut të miopisë, 90 minuta në ditë jashtë në dritën natyrore

6 min read
0
211

TIRANE, 7 Shkurt /ATSH/ – Miliona fĂ«mijĂ« janĂ« nĂ« rrezik tĂ« dĂ«mtimit afatgjatĂ« tĂ« syve, sepse ata nuk kalojnĂ« kohĂ« tĂ« mjaftueshme jashtĂ« nĂ« dritĂ«n natyrore, ka paralajmĂ«ruar njĂ« ekspert .

David Allamby, një oftalmolog dhe drejtor i Klinikës së Fokusit në Londër, thotë se mungesa e dritës së diellit po i lë të rinjtë në rrezik të miopisë.

Ekspozimi nĂ« diell e pengon kĂ«tĂ« gjĂ«, domethĂ«nĂ« ata qĂ« qĂ«ndrojnĂ« nĂ« ambiente tĂ« mbyllura duke luajtur nĂ« telefonat e tyre rrezikojnĂ« miopi – gjĂ« qĂ« mund tĂ« shkaktojĂ« verbim. ParalajmĂ«rimi i tij vjen pas tĂ« dhĂ«nave tronditĂ«se tĂ« publikuara nga Zyra pĂ«r Statistikat KombĂ«tare, tĂ« cilat zbuluan se fĂ«mijĂ«t shpenzojnĂ« vetĂ«m 16 minuta jashtĂ« çdo ditĂ«.

Allamby këshilloi që prindërit duhet të sigurojnë që fëmijët e tyre të veshur të kalojnë të paktën 90 minuta jashtë çdo ditë për të mbajtur vizionin e tyre të shëndetshëm.Duke folur ekskluzivisht në MailOnline, ai tha se shifrat e fundit të ONS janë shqetësuese sepse një numër i madh i fëmijëve janë në rrezik të humbjes së shikimit.

“Veprimi Ă«shtĂ« i nevojshĂ«m tani – fĂ«mijĂ«t duhet tĂ« inkurajohen tĂ« ulin pajisjet e tyre tĂ« lĂ«vizshme dhe tĂ« dalin jashtĂ« dhe tĂ« luajnĂ«. Shifrat tregojnĂ« njĂ« numĂ«r nĂ« rritje tĂ« vzionit tĂ« shkurtĂ«r tĂ« shikimit i cili lidhet me ambientet e mbyllura.Ky brez ka dyfishin e sasisĂ« sĂ« vizionit tĂ« shkurtĂ«r se sa prindĂ«rit ose gjyshĂ«rit e tyre, dhe shkallĂ«t e larta tĂ« miopisĂ« janĂ« njĂ« kusht potencialisht verbues “,u shpreh Allamby . Ai shtoi se marrja e fĂ«mijĂ«ve jashtĂ« pĂ«r 90 minuta nĂ« ditĂ« “nĂ« mĂ«nyrĂ« dramatike” ul rrezikun e e miopisĂ«.

Varësia nga telefonat celularë

Fëmijët tani thjesht shpenzojnë më shumë kohë brenda se gjeneratat e mëparshme.
”VarĂ«si ndaj telefonave celularĂ« dhe teknologjisĂ« tek tĂ« rinjtĂ« tregon se personat qĂ« vuajnĂ« nga vĂ«shtirĂ«sitĂ« e syve vetĂ«m sa po shtohen e pĂ«rkeqĂ«sohen”,tha David Allamby.
Shumë vende të botës po hasen me një shpërthim të miopisë tek fëmijët.
Sipas statistikave të ONS, të cilat ishin të parat në llojin e tyre të mbledhura midis prillit 2014 dhe dhjetorit 2015,shifrat treguan se 14 dhe 15 vjeçarët ishin shkelësit më të këqij, duke shpenzuar mesatarisht vetëm 10 minuta çdo ditë jashtë.Megjithatë, një studim i National Trust në vitin 2016 sugjeroi se prindërit shpenzonin pothuajse dyfishin e kohës jashtë kur rriteshin, në krahasim me fëmijët e tyre.

Sa njerëz pritet të bëhen miop?

Gjysma e popullsisë së botës pritet të jetë miope në 30 vjet, sepse të rinjtë po shpenzojnë më pak kohë në dritën natyrore.
Shifrat tregojnë se rastet e miopisë midis 12 dhe 13 vjeçarëve në Mbretërinë e Bashkuar janë më shumë se dyfishuar që nga vitet 1960 dhe tani qëndrojnë në rreth 16.4 për qind.
Allamby tha se miopia mund të përparojë gjithashtu në sëmundje kërcënuese, të tilla si shkëputja e retinës ose glaukoma.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-5358567/Millions-screen-addicted-kids-risk-going-BLIND.html

/a.alla/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…