Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Fermerët informohen për skemat e subvencionimit në bujqësi

Fermerët informohen për skemat e subvencionimit në bujqësi

5 min read
0
79

TIRANE, 21 Shkurt /ATSH/- Filluam takimet informuese me fermerët për skemat e subvencionit në bujqësi.

Deputeti Arben Kamami së bashku me zv/ministrin e Bujqësisë Dhimo Kote dhe Kryetarin e Bashkisë së Elbasanit Qazim Sejdini zhvilluan sot një takim me fermerë të Njësisë Administrative Shirgjan, ku u diskutua rreth politikave të ministrisë për subvencionimet në bujqësi.

Duke prezantuar skemën e re të subvencioneve në bujqësi, zv/ministri kërkoi rikthimin e besimit dhe angazhimit nga ana e fermerëve.

“Skema e subvencionit qĂ« qeveria shqiptare ka hedhur nĂ« tavolinĂ« pĂ«r fermerĂ«t, pasi kemi dĂ«gjuar pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« fermerĂ«ve, tĂ« pikave tĂ« grumbullimit, tĂ« eksportit, dimĂ« trendin ku do tĂ« shkojĂ« bujqĂ«sia. BujqĂ«sia shqiptare do tĂ« zhvillohet nĂ« 15-tĂ« kultura qĂ« janĂ« mĂ« kryesoret, tĂ« cilat pĂ«rbĂ«jnĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« eksportit. Nga ana e qeverisĂ« kĂ«tĂ« vit janĂ« hedhur nĂ« tavolinĂ« si asnjĂ« vit tjetĂ«r 21 milionĂ« euro pĂ«r skemĂ«n e subvencionit, ku pĂ«rfshihen perimet si domatja, speci, kastraveci, lakra dhe lulelakra”, tha Kote, specialisti i njohur i bujqĂ«sisĂ«, sot zĂ«vendĂ«sministĂ«r nĂ« dikasterin e BujqĂ«sisĂ«.

Deputeti Arben Kamami gjithashtu kërkoi rritjen e besimit për lehtësirat që krijon skema e subvencionimit pavarësisht eksperiencave të mëparshme.

“PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« do tĂ« fillojnĂ« investimet nĂ« bujqĂ«si me vlerĂ« 97 milionĂ« dollarĂ«, njĂ« shifĂ«r kjo relativisht e lartĂ« bashkĂ« me fondet e subvecionimit, prandaj fermerĂ«ve i duhet tĂ« konkurojnĂ« me projekte cilĂ«sore. GjithmonĂ« kemi pasur eksperienca jo tĂ« mira me projektet e subvencionimit, sepse pjesa tjetĂ«r, ish aleatĂ«t, e kanĂ« shfrytĂ«zuar kĂ«tĂ« politikisht nĂ« favor tĂ« strukturave tĂ« veta”, tha Kamami.

Ndërsa kryetari i Bashkisë së Elbasanit Qazim Sejdini, duke mbështetur fermerët në ankesat e tyre, e cilësoi të drejtë mosbesimin e krijuar për shkak të dështimeve të deritanishme të skemave të subvencionimit.

“Pjesa mĂ« e madhe e fermerĂ«ve kĂ«tu kanĂ« aplikuar dhe nuk kanĂ« fituar, kĂ«tu mungon besimi. Elbasani Ă«shtĂ« nga bashkitĂ« qĂ« ka pĂ«rfituar mĂ« pak nga tĂ« gjithĂ«, pĂ«r tĂ« mos thĂ«nĂ« fare. Ky Ă«shtĂ« njĂ« problem, ne kemi ardhur kĂ«tu, kemi dĂ«gjuar shqetĂ«simet e fermerĂ«ve dhe i kemi pĂ«rcjellĂ« mĂ« lart, por asgjĂ« nuk Ă«shtĂ« bĂ«rĂ«â€, tha Sejdini.

Takimi vijoi me diskutimin e fermerëve për çështje specifike, të cilat kanë marrë përgjigje dhe sqarime nga zv/ministri Kote. e.xh/ /e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Etleva Xhajanka
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…