Home Art, Kulture dhe Argetim Festivali i 56-të i këngës dhuron spektakël

Festivali i 56-të i këngës dhuron spektakël

8 min read
0
177

TIRANË, 23 Dhjetor/ATSH/.- Nata e DytĂ« e Festivalit tĂ« 56-tĂ« tĂ« kĂ«ngĂ«s nĂ« Radiotelevizionin Shqiptar solli pĂ«rmes muzikĂ«s sĂ« kĂ«ngĂ«tarĂ«ve pjesĂ«marrĂ«s dhe tĂ« ftuarve njĂ« spektakĂ«l tĂ« vĂ«rtetĂ«.

Prezantuesi Adi Krasta bëri hapjen klasike shoqëruar kësaj here nga personazhe të moderimit, gazetarisë, inovacionit krijues e deri tek figura që publiku i ka dashuruar gjithmonë nëpërmjet ekranit dhe ata gjithmonë e kanë respektuar me artin e tyre.

Mes tyre ishte Zhaklina Dhimojani, qĂ« prej dekadash rri nĂ« kujtesĂ«n e shqiptarĂ«ve me njĂ« nga perlat e filmave pĂ«r fĂ«mijĂ« “Mimoza Llastica”.

NdĂ«rsa konkurimin e çeli Orgesa Zaimi pĂ«r t’ia lĂ«nĂ« radhĂ«n Denisa Gjezos dhe mĂ« tej Grupi Na nĂ« njĂ« bashkĂ«punim shumĂ« interesant me Festina Mejzinin. MĂ« tej Krasta ftoi njĂ« portret tĂ« Ă«mbĂ«l tĂ« moderimit nĂ« ShqipĂ«ri, si Klea Huta pĂ«r tĂ« prezantuar kĂ«ngĂ«n e Lorela Sejdinit.

Gara ka vijuar më tej me ritmet e këngëve nga Ergi Bregu, Artemisa Mithi, Akullthyesit, Xhesika Polo, Inis Neziri, Tiri Gjoci dhe Links.

Por pa dyshim një interpretim mjaft energjik ka sjellë Aurela Gaçe, me disa nga hitet më të njohura të saj.

Befasi e kĂ«ndshme e natĂ«s sĂ« dytĂ« tĂ« Fest ’56 ishte trajneri i kombĂ«tares Cristian Panuci. NjĂ« personalitet i futbollit italian i cili ka pranuar tĂ« rrĂ«fejĂ« pĂ«r KrastĂ«n, sfidat e kombĂ«tares shqiptare, por jo vetĂ«m. Por befasia u dyfishua kur nĂ« skenĂ« u ngjit paraardhĂ«si i Panucit, Xhani De Biasi, personazh mjaft i dashur pĂ«r shqiptarĂ«t.

Një nga momentet mbresëlënëse të natës së dytë ishte dhe prania e orkestrës frymore të ushtrisë shqiptare rrallë e pranishme në aktivitete të tilla, që solli një frymë interesante në sallën e Pallatit të Kongreseve, e më tej një intepretim i drejtëpërdrejtë i vetë Krastës me orkestrën e RTSH të drejtuar nga Elton Deda.

Një kulm i spektaklit muzikor ishte prania e yllit kosovar të muzikës Adelina Ismaili e cila dhuroi një intervistë të çlirët duke kujtuar praninë e saj në festivalet e RTSH.

MĂ« pas Fest ’56 e pĂ«rshĂ«ndetĂ«n Kejsi Tola dhe Flaka Krelani dy prej yjeve tĂ« festivaleve nĂ« vite, ndĂ«rsa solli emocione prania e Rozana Çelikut dhe Zerina Kukes dy prej prezantueseve shqiptare tĂ« festivaleve nĂ« RTSH nĂ« vite.

Pas spektaklit dy ditor muzikor juria e Festivalit tĂ« ’56 tĂ« kĂ«ngĂ«s nĂ« RTSH, ka shpallur kĂ«ngĂ«tarĂ«t qĂ« do tĂ« vazhdojnĂ« konkurimin nĂ« natĂ«n e tretĂ« ku do tĂ« shpallet edhe fituesi . Nga 22 konkurrentĂ« janĂ« pĂ«rzgjedhur 14 prej tyre.

Sipas rendit alfabetik janë ata janë:

Artemisa Mithi me kĂ«ngĂ«n “E dua botĂ«n”, kompozim i Flamur Shehut dhe me poezi tĂ« Agim Doçit.
Bojken Lako me kĂ«ngĂ« “SytĂ« e shpirtit” , i cili Ă«shtĂ« autor i muzikĂ«s dhe poezisĂ«.
Denisa Gjezo me kĂ«ngĂ«n “ZemĂ«r ku je” muzika nga Marian Deda dhe teksi i Aurel ThĂ«llimit.
Elton Deda me kĂ«ngĂ«n “FjalĂ«t” me muzikĂ« tĂ« Elton DedĂ«s dhe poezi tĂ« Orges Toçes.
Egent Bushpepa me kĂ«ngĂ«n “Mall” i cili Ă«shtĂ« autori i muzikĂ«s dhe poezisĂ«.
Inis Neziri me kĂ«ngĂ«n “Piedestal” muzika Ă«shtĂ« e Gridi KrajĂ«s dhe poezia e Florian ZykĂ«s.
Mariza Ikonomi me kĂ«ngen “UnĂ« me muzikĂ« tĂ« vetĂ« kĂ«ngĂ«tares dhe poezi tĂ« Florian ZykĂ«s.
Manjola Nallbani me kĂ«ngĂ«n “I njĂ«jti qiell” me kompozim tĂ« Elgit DodĂ«s dhe poezi tĂ« Rozana Radit.
Grupi Na dhe Festina Mejzini me kĂ«ngĂ«n ‘TjetĂ«r jetĂ«â€ kompozim grupi “Na” dhe poezi tĂ« grupit “Na” dhe Festina Mejzini.
Orgesa Zaimi me kĂ«ngĂ«n “Ngrje zĂ«rin” kompozimi Briz Musaraj dhe poezi tĂ« Olti Currit.
Redon Makashi me kĂ«ngĂ«n “Ekziston”, kompozimi Redon Makashi dhe poezia nga Tomo Floko.
Rezarta Smaja dhe Luis Ejlli me kĂ«ngĂ«n “Ra njĂ« yll” kompozimi i Edmod Zhulalit dhe poezi e Agim Doçit.
Tiri Gjoci me kĂ«ngĂ«n “OrĂ« e ndaluar” e kompozuar nga Enis Mullaj dhe poezi tĂ« Tiri Gjocit.
Voltan Prodani me kĂ«ngĂ«n “E pamundur” kompozim i Voltan Prodanit dhe poezi tĂ« Zhuliana Jorganxhi.

Ashtu si dy netĂ«t e para tĂ« Fest ’56, organizatorĂ«t e natĂ«s sĂ« tretĂ« premtojnĂ« spektakĂ«l dhe surpriza pĂ«r shikuesit, teleshikuesit dhe dashamirĂ«sit e kĂ«saj ngjarjeje tĂ« madhe artistike tĂ« muzikĂ«s sĂ« lehtĂ« shqiptare. /k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…