Home Bashkite ne fokus Fier, rehabilitohet kanali kullues në Cakran

Fier, rehabilitohet kanali kullues në Cakran

2 min read
0
286

TIRANË, 18 Janar/ATSH/.- Pas njĂ« pune intensive tĂ« nisur vetĂ«m pak javĂ« mĂ« parĂ« ka pĂ«rfunduar rehabilitimi i plotĂ« i kanalit kullues nĂ« Tojkan, NjĂ«sia Administrative Cakran, Fier.

Sipas specialistëve të Drejtorisë së Vaditjes dhe Kullimit, ky objekt kishte humbur edhe gjurmën e tij dhe jo më funksionin.

Duke qenë i rëndësishëm dhe i nevojshëm për kullimin e 40 ha toka në këtë zonë dhe eleminimit të përmbytjeve nga lumi Vjosë, u pa e arsyeshme që të ripiketohej dhe projektohej nga fillimi në gjithë gjatësinë e tij.

“Sot ky objekt Ă«shtĂ« rikthyer nĂ« funksion tĂ« plotĂ«, duke eliminuar frikĂ«n shumĂ« vjeçare tĂ« banorĂ«ve nga pĂ«rmbytja dhe duke rigjallĂ«ruar tokat bujqĂ«sore”, bĂ«n tĂ« ditur bashkia e Fierit nĂ« njĂ« postim nĂ« Facebook.

Bashkia e Fierit përfshin zonat bujqësore më të rëndësishme të vendit. Më shumë se 55 për qind e popullsisë së bashkisë së re jetojnë në zonat rurale, gjë që tregon rëndësinë e sektorit të bujqësisë në jetën ekonomike të bashkisë së re. Prodhimi bujqësor i kësaj zone është i shumëllojshëm nga drithi te zarzavatet, bostanoret, blegtoria dhe nënproduktet e saj. /k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Bashkite ne fokus
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…