Home Bota FOKUS – Europa kĂ«rcĂ«llin dhĂ«mbĂ«t nga i ftohti siberian, mĂ« shumĂ« se 40 tĂ« vdekur

FOKUS – Europa kĂ«rcĂ«llin dhĂ«mbĂ«t nga i ftohti siberian, mĂ« shumĂ« se 40 tĂ« vdekur

7 min read
0
214

PARIS, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – Nga Balltiku nĂ« Mesdhe, Europa mbetet e pĂ«rfshirĂ« nga njĂ« i ftohtĂ« i acartĂ« i ardhur nga Siberia qĂ« ka shkaktuar mĂ« shumĂ« se 40 tĂ« vdekur qĂ« prej sĂ« premtes.

Kjo valĂ« e tĂ« ftohtit, e ashtuquajtur “Bisha nga Lindja” nga media britanike, “Ariu i SiberisĂ«” nĂ« HolandĂ« apo “MoskĂ«-Paris” nĂ« FrancĂ« ka rritur frikĂ«n pĂ«r shĂ«ndetin e personave mĂ« tĂ« britshtĂ«, tĂ« pastrehĂ«ve apo personave tĂ« moshuar nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« veçantĂ« dhe pĂ«r bllokimin e transportit.

Temperaturat vazhdojnĂ« tĂ« jenĂ« tĂ« ulĂ«ta me minus 24 gradĂ« Celsius nĂ« Gjermani, minus 29 gradĂ« Celsius nĂ« Estoni dhe minus 18 gradĂ« Celsius nĂ« RepublikĂ«n Çeke.

Të paktën 24 persona kanë humbur jetën për shkak të motit të ftohtë që prej të premtes.

NĂ«ntĂ« persona nĂ« Poloni, katĂ«r nĂ« FrancĂ«, pesĂ« nĂ« Lituani, tre nĂ« RepublikĂ«n Çeke, dy nĂ« Rumani dhe njĂ« nĂ« Itali.

Në Estoni, i ftohti ka shkaktuar shtatë të vdekur gjatë muajit shkurt.

Nga njëri skaj i Europës në tjetrin, temperaturat kanë qenë në rënie dhe kaldajat janë vënë në punë të plotë.

Grupi rus i gazit “Gazprom” njoftoi se kishte thyer pĂ«r gjashtĂ« ditĂ« rekordet e eksporteve ditore drejt EuropĂ«s.

Rekordi i fundit u vendos të hënën me 666,8 milionë metra kub gaz.

Në Suedi, minus 39,6 gradë Celsiur u regjistrua të hënën në Laponi dhe Austria regjistroi minus 25,4 gradë Celsius në Flattnitz (jug), një rekord për muajin shkurt.

Londra ka regjistruar dje reshje të dendura dëbore. Gazetat britanike kanë publikuar foto të shëtitjeve me varkë në lumin Cam të mbuluar me dëborë apo të valëve të ngrira në Weston-super-Mare.

Në Itali, Roma ka regjistruar të hënën dëborën e parë në gjashtë vite. Temperaturat arritën në minus 40 gradë Celsius të paktën 100 kilometra nga Venecia, në Dolina Campoluzzo (1 768 metra lartësi).

Kampania, pranë Napolit, nuk kishte regjistruar reshje dëbore që prej vitit 1956. Ishulli i Kaprit, qendra e Pompeit apo plazhet janë mbuluar nga një shtresë e hollë dëbore.

Në Spanjë, reshje të tjera dëbore janë njoftuar sot në shtatë rajone.

Në Francë, që nuk kishte njohur një të ftohtë të tillë që prej vitit 2005, gjiri i Ajaccios në Korsë ishte mbuluar nga dëbora, si kurrë më parë në 30 vjet.

Në Gjermani, termometri ka regjistruar mionus 14 gradë Celsius në Berlin. Temperaturat kanë arritur në minus 30,5 gradë Celsius në majën e Zugspitze (2 962 metra, mali më i lartë në vend), një rekord që prej 100 vitesh në këtë periudhë të vitit.

Temperaturat kanĂ« rĂ«nĂ« nĂ« minus 20 gradĂ« Celsius nĂ« jug tĂ« PolonisĂ«, nĂ« minus 24,6 gradĂ« Celsius nĂ« perĂ«ndim tĂ« RepublikĂ«s Çeke dhe deri nĂ« minus 26 gradĂ« Celsius nĂ« Lituani.

Në Ballkan, temperaturat arritën në minus 1 gradë Celsius në ishullin e Hvarit në Kroaci, shënuan rënie historike në Shqipëri, minus 10 gradë Celsius në Kosovë dhe minus 20 gradë Celsius në malet përreth Sarajevës në Bosnje.

DĂ«bora dhe temperatura e ulĂ«ta kanĂ« prekur edhe transportin me vonesa dhe anulime si nĂ« aeroportin londinez tĂ« “Heathrowt”, ku “British Airways” anuloi 60 fluturime, apo atĂ« tĂ« Nices, nĂ« Cote d’Azur.

Në Kroaci, linja hekurudhore Zagreb-Split u ndërpre. Në Rumani, tre porte në Detin e Zi u mbyllën, ashtu si në aeroportin e Varnas në lindje të Bullgarisë.

Aksidentet rrugore kanë qenë të shumta në Gjermani, veçanërisht në bregun balltik, apo në Suedi.

Shkollat janë mbyllur në shumë vende të Europës dhe thirrjet për vigjilencë për të pastrehët janë rritur./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…