Home Lajme Nga Vendi “Forca e Ligjit”, do tĂ« godas grupet dhe asetet kriminale

“Forca e Ligjit”, do tĂ« godas grupet dhe asetet kriminale

5 min read
0
196

TIRANË, 1 Mars /ATSH- I. Vata/- Policia e Shtetit pas goditjes sĂ« kultivimit tĂ« kanabisit dhe operacionin “Forca e Ligjit”, tani po pĂ«rballet me njĂ« sfidĂ« tĂ« re, identifikimi i grupeve kriminale, krerĂ«t e grupeve dhe goditjen e  aseteve e tyre kriminale, deklaroi sot ministri i BrendshĂ«m Fatmir Xhafaj.

Ministri  Xhafaj duke folur nĂ« “Real Story”, pĂ«r kapjes se 613 kilogramĂ«ve kokaine nĂ« DurrĂ«s tha se interpretimet se droga u kap nga partnerĂ«t ndĂ«rkombĂ«tar apo Policia Shqiptare Ă«shtĂ« thjeshtĂ« pĂ«r ulur punĂ«n e policisĂ«.

“LigĂ«sia pĂ«r tĂ« ulur punĂ« e policisĂ« dhe tendenca pĂ«r tĂ« nxirĂ« gjithçka Ă«shtĂ« fatkeqĂ«si, sepse institucionet partnere vlerĂ«sojnĂ« PolicinĂ« e Shtet”, tha ai.

Më tej Xhafaj shtoi se ajo që duhet të na bëjë krenar ne është se policia po përballet me sfida të ndryshme, duke i cilësuar si marrëzi pretendimet se është cenuar siguria kombëtare.

I pyetur pĂ«r pĂ«rballjen me trafikun e drogĂ«s, Xhafaj tha se Ă«shtĂ« njĂ« betejĂ« qĂ« sa ka filluar. “Nuk kam ndĂ«rmend tĂ« bĂ«jĂ« punĂ«n e Drejtorit tĂ« policisĂ« dhe nĂ« tĂ« gjithĂ« kĂ«tĂ« ngjarje nuk kam ndĂ«rhyrĂ« sepse unĂ« jam njeri politik dhe mbĂ«shtes ata nĂ« zbatim tĂ« ligjit. Nuk me intereson se çfarĂ« thotĂ« opozita, dhe nuk jam kĂ«tu pĂ«r sfidĂ« me askĂ«nd, por mĂ« pĂ«rgjegjĂ«sin time me qytetarĂ«t e kĂ«tij vendi. Ishte njĂ« sfidĂ« qĂ« e nisa me ReformĂ«n nĂ« DrejtĂ«si dhe tani mĂ« tĂ« sjellĂ« ndryshimin nĂ« PolicinĂ« e Shteti dhe ky Ă«shtĂ« njĂ« mision, por kjo kĂ«rkon dhe njĂ« ekip qĂ« tĂ« pĂ«rballojĂ« kĂ«to sfida tĂ« reja”, tha Xhafaj.

Xhafaj shtoi se viti 2017 shpallĂ«m sfidĂ«n pĂ«r frenimin e kanabisit dhe ia dolĂ«m, ndĂ«rsa viti 2018 do tĂ« provojĂ« se ky Ă«shtĂ« njĂ« standard. “Me kapĂ«rcimin e kĂ«saj problematike, ne vendosĂ«m tĂ« shkonim nĂ« njĂ« sfidĂ« tĂ« re, drejtĂ« atyre qĂ« e kishin financiar krimin dhe krimin e organizuar. NĂ« nĂ«ntor tĂ« viti tĂ« shkuar nisĂ«m operacionin, Forca e Ligjit. Por ne jemi duke bĂ«rĂ« njĂ« punĂ« tĂ« mirĂ«filltĂ« tĂ« organizuar dhe ne kemi ngritur njĂ« strukturĂ« pĂ«r goditjen e gupeve kriminale dhe aseteve tĂ« tyre kriminale”, theksoi Xhafaj.

Xhafaj shtoi se kemi kaluar në disa faza, që është identifikimi i grupeve kriminale, kush janë krerët e grupeve, asetet e tyre kriminale dhe tashmë po bashkëpunojmë me partnerët për të gjetur lidhjet e grupeve kriminale dhe asetet që kanë investuar këta grupe në Shqipëri.

“Sa u ktheva nga Britani e Madhe, kemi marrĂ«dhĂ«nie tĂ« shkĂ«lqyera me FBI, DEA dhe partnerĂ«t ndĂ«rkombĂ«tarĂ«â€, tha Xhafaj./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Edison Caushi
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…