Home Aktualitet VIDOE/”Forca e ligjit”, Hodaj: BashkĂ«punim intensiv me partnerĂ«t ndĂ«rkombĂ«tarĂ«

VIDOE/”Forca e ligjit”, Hodaj: BashkĂ«punim intensiv me partnerĂ«t ndĂ«rkombĂ«tarĂ«

10 min read
0
300

TIRANE, 8 Shkurt/ATSH/- “Vetting”-u i uniformave blu, Ă«shtĂ« njĂ« reformĂ« qĂ« siguron mĂ« shumĂ« integritet, profesionalizĂ«m, cilĂ«si dhe pĂ«rkushtim nĂ« rrugĂ«n e fuqizimit e modernizimit tĂ« mĂ«tejshĂ«m tĂ« PolicisĂ« sĂ« Shtetit.

ZĂ«vendĂ«sministri i BrendshĂ«m, Julian Hodaj, nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r ERTV-nĂ« tha se procesi i reformimit tĂ« PolicisĂ« sĂ« Shtetit i shĂ«rben reformĂ«s nĂ« drejtĂ«si, prej sĂ« cilĂ«s pritet tĂ« dalin gjyqtarĂ« dhe prokurorĂ« tĂ« pastĂ«r. “KĂ«saj pjese i duhen atashuar edhe pjesa e policisĂ« e pastĂ«r pĂ«r tĂ« ecur para me hetimin dhe luftĂ«n kundĂ«r krimit tĂ« organizuar”, deklaroi Hodaj.

Qëllimi kryesor, sipas tij, nuk është pastrimi apo fshesa, por çlirimi dhe motivimi i pjesës së shëndoshë të policisë.

Për zv/ministrin e Brendshëm, emërimet dhe promovimi nuk ka qene gjithmonë mbi bazën e meritokracisë, dhe ky nënvizon ai nuk është thjeshtë një perceptim, por është një qëndrim i bazuar mbi një analizë për të parë cila ishte gjendja.

“Rezultoi se mekanizmat e kontrollit pĂ«r sa i pĂ«rket integritetit dhe profesionalizmit nuk funksionojnĂ« si duhet brenda sistemit”, tha ai.

Hodaj shpjegoi se vlerësimi do të kryhet për punonjësit e Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe punonjësit e shërbimit të brendshëm dhe ankimimit.

Sistemi i gradave ndan këta punonjës në tre kategori, grada e lartë ku bëhet fjalë për 300 punonjës, e mesme që e kanë 3 mijë punonjës dhe e ulët ku futen rreth 9 mijë punonjës.
“Do vlerĂ«sohen fillimisht gradat e larta, pra drejtuesit e mĂ«dhenj. PĂ«r vlerĂ«simin e gradave tĂ« larta,do pĂ«rdoret njĂ« komision qĂ« nĂ« ligj quhet Komisioni i JashtĂ«m, qĂ« janĂ« anĂ«tarĂ« nga jashtĂ« sistemit tĂ« PolicisĂ« sĂ« Shtetit”, u shpreh zv/ministri.

Konkretisht 5 anëtar vijnë nga LDKPI, 5 anëtarë nga radhët e pedagogëve, dhe 5 anëtarë përzgjidhen me konkurrim anëtarësh.

NĂ« fazĂ« tĂ« dytĂ«, vijoi Hodaj, Ă«shtĂ« Komisioni Qendror i VlerĂ«simit qĂ« do tĂ« ketĂ« 45 anĂ«tarĂ«, 30 nga tĂ« cilĂ«t do tĂ« shtohen nga radhĂ«t e policisĂ« qĂ« e kanĂ« kaluar “Vetting”-un nĂ« fazĂ«n e parĂ«.

Në fazën e fundit, sipas tij, komisioni i vlerësimit do të ketë 135 anëtarë që do të shtohen nga radhët e Policisë që kaluan fazën e dytë me sukses.

“Ky proces parashikohet tĂ« mbyllet brenda 15-16 muajve, ndĂ«rsa rezultatet e para mund tĂ« prodhohen rreth 2 muaj pas hyrjes nĂ« fuqi tĂ« ligjit”, theksoi ai.

Hodaj iu pĂ«rgjigj edhe kritikave tĂ« opozitĂ«s sipas tĂ« cilĂ«s, procesi i “Vetting”-ut do tĂ« pĂ«rdoret pĂ«r spastrim politik tĂ« policisĂ«.

“Opozita ka pasur gjatĂ« gjithĂ« kĂ«saj kohe kritikat e veta ndaj PolicisĂ« sĂ« Shtetit. Ministria e Brendshme i ka pasur tĂ« gjithĂ« mekanizmat ligjor pĂ«r tĂ« kryer njĂ« pastrim formal tĂ« PolicisĂ« sĂ« Shtetit. Por ne japim njĂ« garanci, po miratojmĂ« njĂ« ligj qĂ« ka filtra tĂ« hollĂ«sishĂ«m dhe po ngrehim disa organe tĂ« pavarura qĂ« do tĂ« kryejnĂ« kĂ«tĂ« proces. QĂ«llimi Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« sigurojmĂ« qĂ«ndrueshmĂ«rinĂ« e policisĂ« sĂ« shtetit pĂ«r nesĂ«r”, tha Hodaj.

NdĂ«rsa i pyetur pĂ«r operacionin “forca e ligjit”, Hodaj tha se do tĂ« vijojĂ« deri nĂ« momentin qĂ« do tĂ« ngrihen organet SPAK dhe BKH, duke pĂ«rmendur disa nga operacionet e suksesshme nĂ« goditjen e disa grupeve kriminale si nĂ« ShkodĂ«r, LezhĂ« edhe Elbasan.

Nga ana tjetĂ«r, ai vuri nĂ« dukje se operacioni “forca e ligjit” ka bĂ«rĂ« njĂ« skedim tĂ« grupeve dhe aktiviteteve kriminale nĂ« bashkĂ«punim edhe me organet e vendeve partnere ndĂ«rkombĂ«tare.

“Flitet pĂ«r rreth 40 grupe kriminale tĂ« organizuara, qĂ« veprojnĂ«, gjysma e tĂ« cilĂ«ve kanĂ« interesa edhe jashtĂ« vendit. Ka njĂ« bashkĂ«punim intensiv edhe me partnerĂ« ndĂ«rkombĂ«tarĂ«. FBI ka tĂ« atashuar ekspert, Britania, Gjermania e Italia po ashtu. Pra ka interes tĂ« tĂ« gjithĂ« partnerĂ«ve ndĂ«rkombĂ«tar qĂ« ta mbĂ«shtesin”, deklaroi Hodaj.

Duke folur pĂ«r besueshmĂ«rinĂ« e strukturave tĂ« policisĂ« nĂ« publik, Hodaj tha se vĂ«rtet sondazhet e rendisin atĂ« si njĂ« nga institucionet mĂ« tĂ« pĂ«lqyera por po tĂ« shikojmĂ« shifrat jemi nĂ« nivelin e dĂ«shiruar. “Jemi nĂ« nivelin 51% dhe synimi ynĂ« Ă«shtĂ« tĂ« shkojmĂ« mĂ« lart. Policia e Shtetit duhet tĂ« ketĂ« njĂ« indeks pĂ«lqimi mĂ« tĂ« lartĂ«”, vuri nĂ« dukje ai.

MĂ« tej, ai pranoi se nĂ« strukturat e PolicisĂ« ka pasur punonjĂ«s tĂ« pĂ«rfshirĂ« nĂ« krim apo korrupsion. “PatjetĂ«r qĂ« ka pasur punonjĂ«s tĂ« pĂ«rfshirĂ« nĂ« krim dhe korrupsion. KĂ«tĂ« e tregojnĂ« edhe hetimet penale qĂ« po kryhen. Ne kemi njĂ« qasje multidimensionale. MendojmĂ« qĂ« pĂ«rveç pastrimit dhe forcimit tĂ« pjesĂ«s sĂ« shĂ«ndoshĂ« tĂ« çojmĂ« pĂ«rpara edhe mekanizmat e edukimit dhe formimit tĂ« AkademisĂ« sĂ« SigurisĂ«, duke e vĂ«nĂ« atĂ« nĂ« shĂ«rbim edhe tĂ« tĂ« gjitha institucioneve tĂ« sigurisĂ« publike nĂ« vend. Me kĂ«tĂ« sigurojmĂ« edhe njĂ« hallkĂ« tjetĂ«r, atĂ« tĂ« edukimit dhe formimit tĂ« brezave tĂ« rinj”, vijoi mĂ« tej zv/ministri Hodaj.

Nga ana tjetër, Hodaj informoi se do të zbatohet një strategji e re që do të afrojë policinë me komunitetin. /a.gjonaj/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…