Home Art, Kulture dhe Argetim FOTO/ 25 kuriozitete për 90 vjetorin e çmimeve Oscar

FOTO/ 25 kuriozitete për 90 vjetorin e çmimeve Oscar

9 min read
0
280

TIRANË, 1 Mars/ATSH-ANSA/.- Emocionet, lotĂ«t, gafat dhe pĂ«rkushtimet e pafundme me statujĂ«n nĂ« dorĂ«, surpriza dhe rrobat ekstravagante. Po afrohet ngjarja mĂ« e shumĂ«pritur e kinemasĂ«, nata e Oscar tĂ« dielĂ«n mĂ« 4 mars, e cila kĂ«tĂ« vit gjithashtu feston njĂ« ditĂ«lindje tĂ« rĂ«ndĂ«sishme: 90 vjetorin.

KĂ«tu janĂ« disa kuriozitete tĂ« historisĂ« sĂ« Çmimeve tĂ« AkademisĂ«, pak a shumĂ« tĂ« njohur.

Mes 68 fituesve tĂ« Oscar pĂ«r Regjisorin mĂ« tĂ« mirĂ« Ă«shtĂ« vetĂ«m njĂ« grua. Kathryn Bigelow e cila fitoi nĂ« 2010 me “The Hurt Locker”. Dhe gjatĂ« gjithĂ« historisĂ« sĂ« OscarĂ«ve vetĂ«m 5 femra kanĂ« marrĂ« nominimin pĂ«r kĂ«tĂ« çmim – Lina WertmĂŒller (nĂ« 1977 pĂ«r Pasqualino Settebellezze Ă«shtĂ« regjisorja e parĂ« femĂ«r pĂ«r tĂ« marrĂ« nominimin), Jane Campion nĂ« vitin 1994 pĂ«r ” Lezioni di Piano”, Sofia Coppola nĂ« 2004 pĂ«r “Lost in Translation”, Kathryn Bigelow – pĂ«rfshirĂ« debutuesen Greta Gerwig me Lady Bird qĂ« konkurronte nĂ« vitin 2018. NĂ« vitin e #metoo dhe Time’s up kush do tĂ« fitojĂ«?

Ende në temën e boshllëkut gjinor të Hollivudit 16 janë gratë që prezantuan mbrëmjen, e fundit Ellen De Generes është gjithashtu autore e selfie më të shpërndarë në Twitter, fotografia me Bradley Cooper me telefonin e Ellen në vitin 2014: u shpërnda më shumë se 3 milion 400 mijë herë.

Nga ana tjetĂ«r, 59 janĂ« burrat qĂ« prezantuan çmimet, disa pĂ«r shumĂ« herĂ« – si Jimmy Kimmel, i cili do tĂ« jetĂ« nĂ« skenĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« dytĂ« kĂ«tĂ« vit.

Meryl Streep (e nominuar pĂ«rsĂ«ri kĂ«tĂ« vit pĂ«r The Post) mban rekordin e 22 nominimeve, ndĂ«rsa nĂ« mesin e burrave Jack Nicholson ka mbledhur 12 nominime (e fundit nĂ« vitin 1998, kur fitoi statujĂ«n me “Qualcosa Ăš cambiato”).

Fajlimi i falenderimit më i kërkuar në Google? Ai i Leonardo DiCaprio në vitin 2016, pasi të gjithë për sa kohë kemi pritur për të parë Jack e Titanic të tërheqë atë çmim? Biseda e tij mbi ndryshimet klimatike ka mbi 11 milion shikime në YouTube. Dhe meqë është rasti të shohim përsëri DiCaprio së bashku me Kate Winslet, ende një çift ikonik.

Fjalimi i Halle Berry ishte gjithashtu shumĂ« emocionuese kur ajo fitoi çmimin Monster’s Ball nĂ« vitin 2002: “ËshtĂ« pĂ«r tĂ« gjitha gratĂ« me ngjyrĂ« pa emĂ«r , pa fytyrĂ«, tĂ« cilat tani kanĂ« njĂ« shans sepse sonte kjo derĂ« Ă«shtĂ« hapur!”. Regjistrimi i çmimeve i takon Walt Disney: 22 statuja ndĂ«rsa Edith Shefi mori nĂ« shtĂ«pi 8, tĂ« gjitha nĂ« kategorinĂ« Kostumi mĂ« i mirĂ« (‘Vacanze Romane’ dhe ‘Sabrina’, dy nga filmat e tij).

Italia ka njĂ« rekord tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m: Ă«shtĂ« vendi me mĂ« shumĂ« Oscar tĂ« fituar nĂ« kategorinĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« filmave tĂ« huaj (14, me 32 nominime – tĂ« fundit e fitoi nĂ« 2014 me La Grande Bellezza nga Paolo Sorrentino). Filmat e Federico Fellinit kanĂ« fituar katĂ«r herĂ«: La strada (1956), Le notti di Cabiria (1957), 8 dhe e gjysĂ«m (1963) dhe Amarcord (1974), si dhe çmimi i karrierĂ«s nĂ« vitin 1993 me tĂ« famshmin ‘Giulietta non piangere’.

Sophia Loren me La Ciociara (‘Two Women’ titull ndĂ«rkombĂ«tar) nga Vittorio De Sica fitoi nĂ« ’61 Oskarin e parĂ« qĂ« iu dha njĂ« aktoreje pĂ«r njĂ« film jo nĂ« gjuhĂ«n angleze.

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

PĂ«r kĂ«tĂ« edicion tĂ« vitit 2018, “Shape of Ă«ater” nga Guillermo Del Toro Ă«shtĂ« filmi me mĂ« shumĂ« nominime (13), ndĂ«rsa nĂ«se i shohim kandidatĂ«t pĂ«r kategoritĂ« individuale, 75% janĂ« burra. Sa i pĂ«rket diversitetit burrĂ« / grua, edhe pagat: aktori mĂ« i paguar i vitit 2017 Ă«shtĂ« Mark Wahlberg, me 68 milionĂ« euro, gruaja mĂ« e paguar nĂ« tĂ« njĂ«jtin vit Ă«shtĂ« Emma Stone me 26 milionĂ«. Hendeku gjinor Ă«shtĂ« njĂ« problem i gjatĂ«, mjafton tĂ« mendosh se Hilary Swank fitoi Oscarin e saj tĂ« parĂ« pĂ«r Aktoren mĂ« tĂ« MirĂ« nĂ« vitin 2000 me “Boys Don’t Cry”; ajo ishte 24 vjeçe, nuk ishte shumĂ« e famshme, por ajo fitoi vetĂ«m 3,000 dollarĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« film. “Kisha njĂ« Oskar dhe asnjĂ« sigurim shĂ«ndetĂ«sor”.

NdĂ«r dhjetĂ«ra kuriozitete tĂ« kĂ«tij 90 vjetori, tĂ« cilit vetĂ« faqja e AkademisĂ« i kushton njĂ« seksion janĂ«; nĂ« vitin 1934 filmi i Frank Capra “Accadde una notte “, me Claudette Colbert dhe Clark Gable pushtoi tĂ« gjitha pesĂ« OscarĂ«t kryesorĂ«: filmi mĂ« i mirĂ«, aktor, aktore, regjia dhe skenari. Kjo ndodhi gjithashtu 40 vjet mĂ« vonĂ« pĂ«r ” Qualcuno volĂČ sul nido del cuculo”.

NĂ« vitin 1940, Hattie McDaniel, pĂ«r rolin e Mamy nĂ« “Gone with the wind”, fitoi Oskarin si Aktorja mĂ« e MirĂ« MbĂ«shtetĂ«se, e para e dhĂ«nĂ« ndonjĂ«herĂ« pĂ«r njĂ« afro-amerikan. A e dini kush e paraqiti Oskarin nĂ« vitin 1956? Dy yje absolute Audrey Hepburn dhe Grace Kelly.

“The Artist” nĂ« 2011 ishte filmi i parĂ« i heshtur pĂ«r tĂ« fituar Oscar pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« pas Wings nĂ« ’27. Midis kujtimeve mĂ« tĂ« çuditshme mini-oscar i dhĂ«nĂ« nĂ« 1934 tĂ« voglĂ«s Shirley Temple, me kaçurrela tĂ« arta./k.s/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…