Home Aktualitet FOTO/ Ismail Kadare nderohet me çmimin ndĂ«rkombĂ«tar ‘Nonino 2018’ nĂ« Itali

FOTO/ Ismail Kadare nderohet me çmimin ndĂ«rkombĂ«tar ‘Nonino 2018’ nĂ« Itali

8 min read
1
231

TIRANË, 27 Janar/ATSH/- Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare Ă«shtĂ« fituesi i çmimit prestigjioz “Nonino” pĂ«r vitin 2018.

NĂ« Ronchi di Percoto, Itali, kandidatit disa herĂ« pĂ«r çmimin Nobel, Ismail Kadare iu akordua çmimi ndĂ«rkombĂ«tar ‘Nonino 2018’, gjatĂ« edicionit tĂ« 43-tĂ« tĂ« kĂ«tij evenimenti nĂ« Udine. Ky çmim u shkon personazheve tĂ« mĂ«dhenj tĂ« kulturĂ«s.

NĂ« vlerĂ«simin e jurisĂ«, Kadare vlerĂ«sohet si “njĂ« rapsod i dashuruar, por edhe kritik me popullin e tij. Mes realitetit historik dhe legjendave qĂ« rikujtojnĂ« madhĂ«shtitĂ« dhe tragjeditĂ« e sĂ« shkuarĂ«s ballkanike dhe osmane, Kadare krijoi tregime tĂ« mĂ«dha”.

Shkrimtari shqiptar merr kështu vlerësimin e radhës, që i shtohet vargut të gjatë të vlerësimeve ndërkombëtare për të.

Ismail Kadare Ă«shtĂ« poet dhe autor i shumĂ« veprave. Ai lindi nĂ« GjirokastĂ«r, ku pĂ«rfundoi edhe arsimin e mesĂ«m; mĂ« 1958 mbaroi degĂ«n e GjuhĂ«s e tĂ« LetĂ«rsisĂ« nĂ« Universitetin e TiranĂ«s. MĂ« pas shkoi nĂ« MoskĂ« me studime pĂ«r dy vjet nĂ« Institutin e LetĂ«rsisĂ« BotĂ«rore “Maksim Gorki” (1958-1960).

Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në mbi 45 gjuhë të huaja) ai e ka bërë të njohur Shqipërinë në botë, me historinë dhe me kulturën e saj shekullore.

RrugĂ«n e krijimtarisĂ« letrare e nisi si poet qĂ« nĂ« vitet e gjimnazit FrymĂ«zimet djaloshare, 1954, “ËndĂ«rrimet”, (1957), por u bĂ« i njohur sidomos me vĂ«llimin Shekulli im (1961), qĂ« u pasua nga vĂ«llimet e tjera poetike, si: PĂ«rse mendohen kĂ«to male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha (1976). Vepra poetike e Ismail KadaresĂ« shquhet pĂ«r idetĂ« e thella dhe pĂ«r figuracionin e pasur e origjinal; rol me rĂ«ndĂ«si pĂ«r pasurimin e poezisĂ« shqiptare.

NĂ« fushĂ«n e prozĂ«s, Ismail Kadare ka lĂ«vruar tregimin, novelĂ«n dhe romanin. Vepra e parĂ« e rĂ«ndĂ«sishme e Ismail KadaresĂ« nĂ« prozĂ« Ă«shtĂ« romani “Qyteti pa reklama”, qĂ« nuk u lejua tĂ« botohej i plotĂ« deri nĂ« vitin 2003. ProzĂ«n e tij e karakterizojnĂ« pĂ«rgjithĂ«simet e gjera historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellĂ« i shprehur shpesh me anĂ« tĂ« parabolĂ«s, mbi bazĂ«n e asociacionit apo tĂ« analogjive historike. Ideja e romanit “Gjenerali i ushtrisĂ« sĂ« vdekur” (1964) Ă«shtĂ« shpirti liridashĂ«s i popullit shqiptar.

Temën e shpirtit të pamposhtur të shqiptarëve nëpër shekuj autori e trajtoi edhe në romanin Kështjella (1975). Në romanin Kronikë në gur (1970) Kadare kritikoi psikologjinë provinciale dhe traditat prapanike. Probleme të rëndësishme të historisë janë trajtuar edhe në përmbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me tri harqe (1978) dhe Gjakftohtësia (1980).

E veçanta e talentit tĂ« Ismail KadaresĂ« shfaqet sidomos nĂ« trajtimin, nga njĂ« kĂ«ndvĂ«shtrim i ri, i temĂ«s historike dhe nĂ« tingĂ«llimin e mprehtĂ« aktual qĂ« Ă«shtĂ« i aftĂ« t’i japĂ« asaj. NjĂ« nga krijimet mĂ« tĂ« shquara tĂ« Ismail KadaresĂ« dhe tĂ« tĂ« gjithĂ« letĂ«rsisĂ« sĂ« re shqiptare Ă«shtĂ« romani “Pallati i Ă«ndrrave” (1981). Shumica e veprave tĂ« Ismail KadaresĂ« janĂ« pĂ«rkthyer e botuar nĂ« mbi 45 gjuhĂ« tĂ« botĂ«s dhe janĂ« pritur shumĂ« mirĂ« nga publiku lexues. Ai Ă«shtĂ« shkrimtari shqiptar mĂ« i njohur nĂ« botĂ«.

NĂ« vjeshtĂ«n e viti 1990 Ismail Kadare vendosi tĂ« largohet nga ShqipĂ«ria dhe tĂ« qĂ«ndrojĂ« nĂ« Paris. Shkrimtari nĂ« atĂ« kohĂ« e pĂ«rligji kĂ«tĂ« largim me “mungesĂ«n e ndryshimeve demokratike”. Autoritetet e kohĂ«s e dĂ«nuan largimin e Ismail KadaresĂ«, por krijimtaria e tij nuk u ndalua. NĂ« vitin 1990 e mĂ« pas, vepra e tij bĂ«het shprehja mĂ« e fuqishme e vlerave gjuhĂ«sore dhe artistike tĂ« shqipes letrare. LetĂ«rsia e Ismail KadaresĂ« pas vitit 1990 bart tĂ« njĂ«jtat tipare thelbĂ«sore tĂ« asaj tĂ« mĂ«parshme: frymĂ«n etnografike dhe shpĂ«rfaqjen e identitetit shqiptar.

Ismail Kadare është laureat i shumë çmimeve letrare kombëtare dhe ndërkombëtare.
/a.gjonaj//m.m/

previous arrow
next arrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…