Home Lajme Nga Vendi FOTO/ Majko nderohet me ‘ÇelĂ«sin e Qytetit’ tĂ« Worcester nĂ« Massachusetts

FOTO/ Majko nderohet me ‘ÇelĂ«sin e Qytetit’ tĂ« Worcester nĂ« Massachusetts

8 min read
0
168

TIRANË, 7 Shkurt/ATSH/.- NĂ« shenjĂ« mirĂ«njohje pĂ«r kontributin e komunitetit shqiptar tĂ« Worcester nĂ« Massachusetts, ministri i Shtetit pĂ«r DiasporĂ«n, Pandeli Majko u nderua sot me ‘ÇelĂ«sin e Qytetit’ , nga kryetari i bashkisĂ« sĂ« kĂ«tij qyteti Joseph Petty.

NĂ« ceremoninĂ« e dorĂ«zimit tĂ« kĂ«tij simboli, ku ishte i pranishĂ«m ministri Shtetit pĂ«r DiasporĂ«n, Pandeli Majko, Ambasadorja e ShqipĂ«risĂ« nĂ« SHBA, Floreta Faber, si dhe komuniteti shqiptar qĂ« jeton nĂ« kĂ«tĂ« qytet, kryebashkiaku Petty theksoi se “Ă«shtĂ« kĂ«naqĂ«sia ime t’ju dorĂ«zoj juve ÇelĂ«sin e Qytetit tĂ« Worcester, nĂ« shenjĂ« mirĂ«njohjeje pĂ«r vizitĂ«n tuaj nĂ« kĂ«tĂ« qytet. Shpresoj tĂ« jetĂ« e qartĂ« se banorĂ«t shqiptarĂ« tĂ« Worcester janĂ« njĂ« pjesĂ« jetĂ«sore dhe me shumĂ« vlerĂ« e qytetit tonĂ« dhe ne ju falenderojmĂ« qĂ« na nderuat me praninĂ« tuaj kĂ«tu”.

Ai u shpreh se shkëmbimet kulturore janë tepër të rëndësishme për të ruajtur paqen dhe prosperitetin.

Ministri i Shtetit për Diasporën shprehu mirënjohjen për vlerësimin dhe falenderoi autoritetet lokale të qytetit për përpjekjet e tyre në mbështetje të komunitetit shqiptar.

GjatĂ« qĂ«ndrimit nĂ« Worcester, Pandeli Majko vizitoi qendrĂ«n ‘Ilirian Garden’, e konceptuar si njĂ« shtĂ«pi pĂ«r brezin e tretĂ« pikĂ«risht nga emigrantĂ« shqiptarĂ«.

Ministri u takua me drejtuesin e qendrës,  Gregory Stefan, i cili vlerësoi kontributin e dhënë nga komuniteti shqiptar në ndërtimin e shtëpisë për të moshuarit.

MĂ« pas, delegacioni shqiptar zhvilloi njĂ« vizitĂ« nĂ« KishĂ«n Ortodokse tĂ« shqiptarĂ«ve St. Mary’s Assumption.

Majko në Harvard: Të shfrytëzojmë potencialin e shqiptarëve të suksesshëm

Ministri i Shtetit pĂ«r DiasporĂ«n, Pandeli Majko, mbajti njĂ« diskutim tĂ« hapur nĂ« Universitetin e Harvardit nĂ« Boston ku theksoi se “pĂ«rfshirja e personave tĂ« suksesshĂ«m nĂ« lidershipin e shqiptarĂ«ve tĂ« diasporĂ«s dhe njĂ« koordinim mĂ« i madh mes shtetasve shqiptarĂ« qĂ« jetojnĂ« jashtĂ« vendit, janĂ« thelbĂ«sore pĂ«r ta shndĂ«rruar diasporĂ«n nĂ« njĂ« vlerĂ« tĂ« shtuar tĂ« ShqipĂ«risĂ«”.

I shoqëruar nga Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, znj. Floreta Faber, z. Pandeli Majko u takua me profesorin Ricardo Hausmann, drejtues i Qendrës për Zhvillimin Ndërkombtar (DCI) dhe me studentë shqiptarë që studiojnë në universitetin prestigjoz.

Ministri u prezantoi atyre politikat për diasporën, duke i njohur me hapat institucionalë të ndërmarrë deri më tani dhe planet për të mundësuar një angazhim më të madh të shqiptarëve jashtë vendit në zhvillimet politike dhe ekonomike të Shqipërisë.

Majko informoi të pranishmit mbi përpjekjet që po bëhen për të përmirësuar lidhjet e shtetit me diasporën, duke përmendur krijimin e Nënkomisionit Parlamentar, Komisionit Shtetëror për Diasporën, Agjencisë e gjithashtu Këshillit Konsultativ për diaporën.

Ministri e vuri theksin tek rëndësia e ngritjes së një rrjeti të komuniteteve shqiptare.

“Detyra ime Ă«shtĂ« tĂ« mundĂ«soj krijimin e lidhjeve mes shqiptarĂ«vĂ« tĂ« diasporĂ«s”, u shpreh Ministri, duke i kĂ«rkuar studentĂ«ve e shqiptarĂ«ve tĂ« tjerĂ« tĂ« pranishĂ«m, tĂ« gjejnĂ« mĂ«nyrat pĂ«r tu mbledhur sĂ« bashku nĂ« aktivitete vjetore.

“Jemi nĂ« fazĂ«n e ndĂ«rtimit dhe jo tĂ« gjitha muret janĂ« tĂ« dukshme, por kemi hedhur hapa shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m drejt pĂ«rfshirjes mĂ« tĂ« madhe tĂ« diasporĂ«s nĂ« axhendĂ«n politike”, shtoi mĂ« tej Ministri.

Ai përmendi planet për krijimin e një rrjeti të grave në diasporë. Nga ana e tyre, studentët e talentuar shqiptarë i drejtuan pyetje Majko lidhur me strategjinë për diasporën, të cilën e vlerësuan si impresionuese. Të rinjtë u interesuan mbi mënyrat për të patur një bashkëpunim sa më të efektshëm.

Ministri theksoi nevojën e komunikimit dhe organizimit të aktiviteteve të përbashkëta, për të shfrytëzuar potencialet e të gjithë shqiptarëve të suksesshëm që jetojnë jashtë vendit.

Në këtë aspekt Majko sugjeroi krijimin e një Këshilli Koordinues. Ministri i Shtetit prezantoi për panelin në Harvardit edhe një video që shpaloste resurset natyrore e njerëzore të Shqipërisë./k.s/

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…