Home Bota FRANCË –  BisedĂ« telefonike Macron-Erdogan pĂ«r armĂ«pushim edhe nĂ« Afrine

FRANCË –  BisedĂ« telefonike Macron-Erdogan pĂ«r armĂ«pushim edhe nĂ« Afrine

3 min read
0
214

PARIS, 26 shkurt /ATSH-AFP/ – Presidenti francez i deklaroi sot homologut turk, Recep Tayyip Erdogan, se armĂ«pushimi nĂ« Siri duhej vendosur gjithashtu edhe nĂ« Afrine, rajon kurd nĂ« veri tĂ« vendit, ku Turqia ka ndĂ«rmarrĂ« njĂ« ofensivĂ« kundĂ«r kurdĂ«ve.

“NĂ« njĂ« bisedĂ« telefonike me presidentin turk, Macron nĂ«nvizoi qĂ« armĂ«pushimi humanitar tĂ« aplikohej nĂ« tĂ« gjithĂ« territorin sirian, duke pĂ«rfshirĂ« kĂ«tu edhe Afrinen dhe duhet tĂ« zbatohet kudo dhe nga tĂ« gjithĂ«”, theksoi presidenca franceze nĂ« njĂ« komunikatĂ«.

Emmanuel Macron shprehu përveç të tjerave shqetësimin e madh përballë vazhdimit të sulmeve kundër civilëve dhe spitaleve në Gutan Lindore nga regjimi sirian.

GjatĂ« bisedĂ«s sĂ« tij me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, Macron nĂ«nvizoi nevojĂ«n absolute qĂ« ndĂ«rprerja e armiqĂ«sive (…) tĂ« respektohet menjĂ«herĂ« dhe nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« plotĂ«, konform rezolutave.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së miratoi njëzëri të shtunën një rezolutë që kërkonte një armëpushim humanitar për një muaj në të gjithë Sirinë, ndërkohë që më shumë se 500 civilë, 100 prej të cilëve fëmijë, janë vrarë në shtatë ditë nga sulmet e regjimit sirian në bastionin rebel të Gutas Lindore, jo shumë larg Damaskut.

Por, dje Turqia nënvizoi se armëpushimi nuk përfshinte operacionet e saj kundër grupeve që ajo i cilëson terroriste.

“Turqia mbetet e vendosur pĂ«r tĂ« luftuar organizatat terroriste qĂ« kĂ«rcĂ«nojnĂ« integritetin territorial dhe politik tĂ« SirisĂ«”, kishte deklaruar ministri turk i PunĂ«ve tĂ« Jashtme nĂ« njĂ« komunikatĂ«./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…