Home Bota FRANCË – Detektohen pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« valĂ« gravitacionale nĂ« EvropĂ«

FRANCË – Detektohen pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« valĂ« gravitacionale nĂ« EvropĂ«

2 min read
0
169

PARIS, 27 shtator /ATSH-AFP/ – PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ«, valĂ« gravitacionale u regjistruan nga detektori evropian ”Virgo”, vĂ«nĂ« sĂ« fundi nĂ« shĂ«rbim, nĂ« kuadĂ«r tĂ« njĂ« vĂ«zhgimi tĂ« pĂ«rbashkĂ«t me dy sisteme amerikane tĂ« fushĂ«s, njoftoi njĂ« ekip shkencor ndĂ«rkombĂ«tar.

“ValĂ«t gravitacionale janĂ« pĂ«rhapur nĂ« hapĂ«sirĂ« gjatĂ« 1,8 miliardĂ« viteve para se tĂ« zbuloheshin nga detektori ‘Advanced LIGO’ i vendosur nĂ« Luiziane (SHBA), mĂ« pas, 8 000 konda mĂ« vonĂ« nga ai i vendosur nĂ« shtetin e Uashingtonit dhe nĂ« fund, 6 000 sekonda mĂ« pas nga ‘Advanced Virgo’ vendosur pranĂ« PizĂ«s nĂ« Itali”, theksoi sot CNRS-ja nĂ« njĂ« komunikatĂ«.

Instrumenti amerikan LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), formuar nga dy detektorë identikë në Luiziana dhe në shtetin e Uashingtonit, kishte parë tre herë këtë fenomen parashikuar nga teoria e relativitetit e Albert Ajnshtajnit, në vitin 1915.

Detektimi i parë i drejtëpërdrejtë, njoftuar më 11 shkurt 2016, përbën një ngjarje historike pas 40 vitesh përpjekjesh./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…