Home Bota FRANCË – Macron drejt KinĂ«s pĂ«r marrĂ«veshje ekonomike, ekologjike dhe kulturore

FRANCË – Macron drejt KinĂ«s pĂ«r marrĂ«veshje ekonomike, ekologjike dhe kulturore

2 min read
0
208

PARIS, 4 janar /ATSH-AFP/ – Presidenti francez, Emmanuel Macron do tĂ« shkojĂ« tĂ« dielĂ«n nĂ« KinĂ«, ku pritet tĂ« nĂ«nshkruajĂ« shumĂ« marrĂ«veshje ekonomike dhe kulturore por gjithashtu tĂ« lidhĂ« njĂ« partneritet strategjik me Pekinin, kryesisht mbi terrorizmin dhe klimĂ«n, njoftoi sot Elizeja.

“Kjo vizitĂ« shtetĂ«rore nga 8 deri nĂ« 10 janar synon tĂ« krijojĂ« njĂ« marrĂ«dhĂ«nie personale mes Emmanuel Macron dhe Xi Jinping dhe njĂ« partneritet strategjik global mbi sfidat aktuale, mes tĂ« cilave kriza me KorenĂ« e Veriut, lufta kundĂ«r terrorizmit dhe ngrohja klimatike”, shpjegon presidenca franceze.

Franca kërkon gjithashtu të zhvillojë dhe riekuilibrojë marrëdhëniet e saj dypalëshe me Kinën, me të cilën ka një deficit tregtar prej 30 miliardë eurosh, më i larti në tegtinë e jashtme franceze.

Pekini është furnizuesi i dytë për Francën dhe klienti i tetë, ndërsa Macron do të jetë i shoqëruar nga më shumë se 50 krerë sipërmarrjesh./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…